Za rok se rozhodne, zda si Česko pořídí nejmodernější americké letouny F-35

F-35 Lightning (MSgt John Nimmo Sr / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

F-35 Lightning | FOTO: MSgt John Nimmo Sr / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Ministerstvo obrany předalo takzvaný Dopis s žádostí o nabídku americké straně. Tento dokument sice není závazným požadavkem, ale česká vláda jeho prostřednictvím projevuje zájem začít s americkou stranou o nákupu letounů F-35 Lightning jednat. Předání dopisu je pro americkou stranu nutným předpokladem pro další vyjednávání.

V polovině října budou zástupci ministerstva obrany jednat o konkrétních možných parametrech pořízení a provozu letounů. Jedním z hlavních bodů těchto nadcházejících jednání bude možné zapojení českého průmyslu do provozu či oprav pořízených letadel.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Expertní týmy obou zemí již několik týdnů jednají. Rozhodnutí vlády zahájit jednání s USA vychází z analýzy, kterou vypracovala Armáda ČR, a která říká, že jen nejmodernější stroje páté generace mohou obstát na bojišti budoucnosti.

V meziresortním vyjednávacím týmu jsou vedle zástupců ministerstva obrany také zástupci ministerstva zahraničí, financí a ministerstva průmyslu a obchodu, ale také odborníci z jednotlivých složek Ministerstva obrany a Armády ČR. Česká vláda pověřila ministerstvo obrany vyjednávat o pořízení letounů v návaznosti na končící pronájem 14 švédských letounů Gripen. Nejpozději 1. října 2023 bude ministryně obrany informovat vládu o dojednaných základních parametrech pořízení a provozu letounů F-35. Na základě obdržených informací pak vláda rozhodne, zda si Česká republika tyto nejmodernější stíhací letouny pořídí.

Americké letouny by měly nahradit čtrnáct švédských gripenů, které má smluvně pronajaty do roku 2027 s možností využití dvouleté opce.

Pět let, během nichž musí být definitivně rozhodnuto, je přiměřená doba na to, aby se zvládla dojednat nejen koupě, ale i vše další podstatné, například výcvik leteckého a pozemního personálu i úprava leteckých základen.

Stíhačka F-35A Lightning (US Air Force / Ministerie van Defensie / Wikimedia Commons / CC0)

Přestože se může zdát, že české gripeny jsou v nejlepší formě, mají díky působení v zahraničních misích své již „odslouženo“. Mají totiž relativně vysoký nálet hodin, a jsou tudíž celkově opotřebované. V současnosti mají nálet okolo 2500 hodin a do roku 2029 to bude minimálně 3200 hodin, což je na poměry evropských leteckých sil skutečně vysoké číslo.

K nejdůležitějším kritériím výběru nového stroje bude patřit kompatibilita v rámci NATO. Gripeny různých typů v rámci NATO používá kromě našeho letectva ještě Maďarsko a pro výcvik pilotů i Velká Británie. Naopak F-35A je již ve výzbroji USA, Belgie, Dánska, Itálie, Nizozemska, Norska, Velké Británie a o jejich zařazení do výzbroje uvažuje Kanada, Německo a Řecko.

Často rozhodujícím faktorem však bývají finance. A v tomto případě se musí počítat s tím, že nadzvuková letadla jsou zkrátka natolik sofistikované stroje, že jejich cena je takřka vždy astronomická. V případě uvažovaných 24 kusů pro dvě plnohodnotné letky by se cena za F-35A vyšplhala na 80 miliard korun. K tomu je však nutné připočítat zhruba 5–6 miliard pro běžný každoroční provoz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články