Za schodkem rozpočtu je i špatný výběr daní, tvrdí ODS

Eric Drooker

Špatné plnění státní kasy se v dubnu poprvé prokázalo i na schodku státního rozpočtu. Ten se pohybuje téměř kolem půl miliardy korun. Podle zástupců opoziční ODS se ukazuje fakt, že ačkoliv Andrej Babiš sliboval zlepšení výběru daní, ve skutečnosti k němu nedochází. Přesto podle předsedy ODS Fialy vláda rozhazuje peníze, které nemá.

Ministerstvo financí v pondělí informovalo o tom, že přestože v březnu byl přebytek státního rozpočtu 19,9 miliardy korun, v dubnu už je v minusu o 400 milionů. Tato skutečnost podle předsedy občanských demokratů Petra Fialy dokazuje, že současný ministr financí vůbec nezlepšil výběr daní. „Pan Babiš před volbami sliboval, že vybere o 90 miliard více. Místo toho se ukazuje, že bude mít co dělat, aby v době hospodářského růstu vybral alespoň stejně jako ministři, kteří vládli v době celosvětové krize,“ tvrdí předseda ODS.

Chyba je ve zvyšování nákladů

Problémem rozpočtu je podle opozičního politika také fakt, že vláda Bohuslava Sobotky má vysoké náklady. „Vláda nejenže neumí vybírat daně, ale hlavně je i nepřiměřeně utrácí. V letošním roce plánuje navýšit provozní výdaje ministerstev o 10 miliard,“ vypočítává Fiala. „V loňském roce se například zvýšil počet státních zaměstnanců o 3050 míst, či došlo ke zvýšení výdajů na sociální dávky o několik miliard,“ dodává. Za špatné rozhodnutí považuje Fiala i zvyšování dotací podnikatelským subjektům, které například v „podpoře agropotravinářského komplexu“ vzrostly o 835 milionů korun. „Současná vláda pokračuje ve své politice rozhazování peněz pracovitých lidí i v době hospodářského růstu,“ je přesvědčen Fiala.

Výběr daní se oproti loňsku rapidně zhoršil

Stejný názor na špatné hospodaření vlády má i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Nedaří se plnit slib Andreje Babiše o vyšším výběru daní, výrazně hůře se oproti loňskému roku vyvíjí schodek rozpočtu. A to přesto, že v letošním roce zažíváme vyšší ekonomický růst než loni, a vývoj by tak měl být zcela opačný,“ vysvětluje ekonom. Všímá si i rozdílu oproti roku 2014. „Stát hospodařil na konci letošního dubna se schodkem ve výši 0,4 mld. Kč, zatímco v loňském roce vykázal stát za stejné období přebytek ve výši 26,6 mld. Kč,“ říká Skopeček.

Je potřeba změnit přístup

Ekonomický expert opoziční strany má pro vládu jasné řešení. „Andrej Babiš a celá vláda by se místo příjmové strany měli konečně zabývat i stranou výdajovou, která se dlouhodobě vyvíjí nedobrým směrem,“ myslí si. „Klíč ke konsolidaci veřejných financí neleží ve vyšším výběru daní, ale v menším státním přerozdělování,“ vysvětluje Skopeček.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner