Za solární panely zaplatíme všichni v cenách elektřiny méně než bilion korun

Eric Drooker

Celkový objem vyplacené podpory na solární panely na našich polích či loukách může být do budoucna zhruba o 160 miliard korun nižší než předpokládaný bilion korun, jak dnes uvedla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. To, že náklady na podporu obnovitelných zdrojů elektřiny v ČR převýší celkem bilion korun, odhadl na začátku loňského roku Nejvyšší kontrolní úřad. Podstatnou část podle jeho tehdejšího vyjádření zaplatí čeští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině.

„Solární boom“ podpořila většina někdejších poslanců za ČSSD, KSČM, KDU‑ČSL (včetně části současné TOP 09) a US‑DEU. Proti dotovaným solárním panelům byli pouze všichni poslanci za ODS. Během této akce se na přelomu desetiletí zvýšil instalovaný objem solárních elektráren v ČR za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 megawattů (MW) ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Obdobně kandidátka na post prezidenta Spojených států Hillary Clintonová (levicová Demokratická strana) plánovala dotovat výstavbu více než půl miliardy solárních panelů.

Notifikační rozhodnutí Evropské komise (EK), ve kterém v listopadu schválila režim podpory energie z obnovitelných zdrojů v Česku, však podle Vitáskové požaduje po ČR zavedení mechanismu proti nadbytečné podpoře, takzvané překompenzaci. Tím by podle ní objem vyplácené podpory klesl.

Výše podpory vzrostla ze zhruba miliardy korun v roce 2006 na loňských 43,5 miliardy korun. Celkem tak bylo na podporu takzvané zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články