Pokud nevyřešíme Babiše, neuvidíme ze 180 miliard ani korunu. Je to šílené, už to neokecá, zní z opozice

Premiér Andrej Babiš (ANO) (twitter Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: twitter Andreje Babiše

Opoziční strany pochybují o tom, že za současné vlády je možné vyřešit střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), čímž je však podmíněno vyplacení kompletních 180 miliard korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Na sociálních sítích lídři opozičních subjektů uvedli, že řešením jsou říjnové sněmovní volby, ve kterých chtějí Babiše v čele vlády nahradit.

Evropská komise dnes schválila český Národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací. Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria, české úřady však budou muset zabránit možnému střetu zájmů premiéra, aby mohla země inkasovat všechny peníze.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Bruselu (ČTK)

Peníze bude možné získat pouze v případě, pokud české úřady zabrání tomu, aby Babiš „opět odkláněl peníze pro své firmy“, uvedl na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. „To si lze za současné vlády ale jen těžko představit. Je to šílené,“ doplnil.

Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) na twitteru napsala, že Babišův střet zájmů ohrožuje budoucnost ČR. „Vyřešit to můžeme spolu už na podzim,“ odkázala koalice na sněmovní volby. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové schválila Evropská komise český národní plán obnovy pouze z milosti. „Splnil jen základní požadavky a není promyšlený. Co je však vůbec nejdůležitější, vyplácení peněz podmiňuje EU zabráněním střetu zájmů premiéra. Ten ministerstva soustavně obhajují. Andrej Babiš tedy ohrožuje vyplacení 180 miliard korun,“ uvedla.

Pro deník FORUM 24 se vyjádřil také europoslanec Jiří Pospíšil. „Babišův střet zájmů se nám vrací jako bumerang. Tady nejde jen o reputaci a pověst České republiky, ale je zde reálná hrozba, že kvůli osobním zájmům premiéra Babiše bude poškozen zájem naší země a nezískáme 180 miliard, které mohou výrazně pomoci naší ekonomice. Tato patová situace má jen dvě řešení. Buď Andrej Babiš nebude premiérem, o tom mohou rozhodnout voliči v podzimních volbách, anebo se opravdu reálně vzdá svého vlivu nad holdingem Agrofertu a přestane být faktickým vlastníkem podniku. Tenhle problém nijak neokecá – buď ho vyřeší, nebo nebudeme mít peníze. Nic víc, nic míň,“ uvedl.

Přečtěte si další reakce:

Předseda ODS Petr Fiala:

 

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka:

Bývalý šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek:

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL):

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com