Podle pravidelné analýzy Institutu pro studium války (ISW) by z operačního hlediska měla Ukrajina převzít iniciativu, ale brání jí v tom neustálé zpožďování v dodávkách západní pomoci a váhání některých politiků, zda konkrétní zbraně vůbec poskytnout, či nikoliv.
„Rusko bude schopno určit místo, čas, rozsah a požadavky na vojenské operace na Ukrajině, pokud si zachová iniciativu v celém dějišti operací, což by mu mohlo umožnit přinutit Ukrajinu utrácet materiál i živou sílu na reaktivní obranu. Tím by Ukrajina byla připravena o možnost hromadit materiál nezbytný pro budoucí protiofenzivní operace,“ domnívají se analytici ISW, podle nichž by bylo pošetilé, kdyby Ukrajina nechala výhodu celoplošné iniciativy Rusku na delší dobu, než je nezbytně nutné.
Zároveň však experti dodávají, že ukrajinské snahy o znovuzískání iniciativy na bojišti zbrzdí další zpoždění dodávek od západních spojenců. „Nedostatek materiálu a nejistota ohledně budoucí pomoci pravděpodobně omezují ukrajinské operační plánování. Zpoždění kritické pomoci přinutí Ukrajinu činit obtížná rozhodnutí o alokaci zdrojů mezi budoucí operačně důležité protiofenzivní operace a probíhající ukrajinské obranné operace proti ruským útočníkům, kteří v současné době drží iniciativu,“ konstatuje ISW.
„Situace na bojišti je obtížná, Rusko se snaží okupovat co nejvíce ukrajinského území a chce to udělat před prezidentskými volbami, které se budou konat v březnu. Takže napadeno je vše, co je možné i nemožné,“ řekl velitel pozemních ukrajinských ozbrojených sil generálporučík Oleksandr Pavljuk ve vysílání telethonu „Jedyny noviny“. Ukrajina podle něj stabilizuje frontovou linii a připravuje se na zachycení ruských útoků.
Ukrajinský velitel upozornil, že podle zajatců i zabitých ruských vojáků je zřejmé, že ruští nájezdníci posílají na frontu čerstvě mobilizované muže bez odpovídajícího výcviku. „Dostanou jen krátkou instruktáž a vrhnou je do bitvy,“ konstatoval Oleksandr Pavljuk s tím, že tomu všemu pak odpovídají jejich ztráty. Proč to Rusové dělají, je podle velitele jasné, chtějí převzít iniciativu po celé linii fronty.
„Naším úkolem je frontovou linii stabilizovat, zničit co nejvíce okupantů, což se nám daří, co nejvíce se přeskupit a stáhnout jednotky, které už je potřeba doplnit a vrátit na cvičiště za účelem vytvoření úderu,“ zdůraznil generálporučík a upozornil, že v tuto chvíli agresoři útočí v několika „horkých směrech“, a to u Avdijivky, Časiv Jaru a ve směru k Limanu. „Denně tam dochází k velmi těžkým bitvám, ale naši se drží. Ztráty nepřítele jsou obrovské. Uděláme vše pro to, abychom se opět chopili iniciativy,“ dodal velitel pozemních sil ukrajinské armády.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno prohlásil, že Ukrajina plánuje zahájit protiofenzivní akce během letošního roku s tím, že hlavním úkolem však zůstává obrana ukrajinského území. Podle ukrajinského prezidenta Rusko připravuje novou útočnou operaci, která podle jeho mínění začne koncem května nebo v létě. ISW však připomíná, že ukrajinské síly v minulosti již prokázaly, že při dostatečné podpoře jsou schopny zabránit i ruským ziskům při rozsáhlém útočném úsilí Putinovy armády a že dokážou útočící ruské síly výrazně vyčerpat. „Západní bezpečnostní pomoc je kritická jak pro schopnost Ukrajiny shromáždit zdroje a lidskou sílu pro budoucí protiofenzivní operace, tak pro její schopnost dostatečně vyčerpat ofenzivní úsilí okupantů, aby se Ukrajina mohla chopit iniciativy na bojišti,“ konstatuje ISW.