Za spor o Peroutku Hrad utratil už přes půl milionu aneb Drahý pane prezidente

Miloš Zeman (facebook)

Miloš Zeman | FOTO: facebook

Ode dne, kdy prezident republiky veřejně nařkl významného českého novináře Ferdinanda Peroutku z fascinace nacismem a prohlásil ho za autora článku „Hitler je gentleman“, uplynulo už dlouhých pět let. Peroutkova vnučka Terezie Kaslová, která se kvůli tomu obrátila na soud, se omluvy dodnes nedočkala. Přestože článek podle tvrzení odborníků neexistuje, a dosud ho taky nikdo nenalezl, soudní spor pokračuje a Hrad na něj vydává další a další částky. Z našich společných peněz.

Brzy budeme mít smutné a nedůstojné výročí. V dubnu 2015 byla zahájena soudní pře o údajný Peroutkův článek, který prezident Zeman podle svých slov viděl „vlevo dole“. A na tom trvá. A to i přesto, že prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček, který prý v existenci článku pevně věří, ho nenašel. A nenalezl ho ani nikdo jiný, ačkoliv hned na začátku nabídl Miloš Zeman nálezci nezanedbatelnou odměnu, 100 tisíc korun. Prezidenta nezviklala ani prohlášení historiků, kteří se mu pokoušeli vyložit, že předmětný článek neexistuje a nikdy neexistoval. Marně.

Peroutkova vnučka domáhající se očištění dědečkova jména od pomluvy z úst hlavy státu, zatím se žalobou neuspěla. Soud v říjnu loňského roku rozhodl, že omluva jí nepřísluší, protože – podle soudního verdiktu – veřejný projev prezidenta republiky nemůže být nesprávným úředním postupem. Rozsudek ale nenabyl právní moci a paní Kaslová za čest svého dědečka bojuje dál.

Odvolal se ale i prezident. A to proto, že částka, kterou mu soud přiznal za advokátní služby – 2250 Kč –, je podle něj příliš nízká. Požaduje 22 tisíc a žádá je po Terezii Kaslové. Podle jeho právníka Marka Nespaly to má na Kaslovou mít výchovný efekt. Označil to za „školné“, aby si každý rozmyslel, jestli si bude „dělat z prezidenta trhací kalendář“. Takže shrnuto a podtrženo – prezident se za svůj nehorázný výrok neomluví a platit má Kaslová, kterou tímto Hrad chce „vychovávat“.

Konkrétně v této soudní při utopil Hrad už přes půl milionu. Jak zjistil server Aktuálně.cz, přesně to bylo už 518 tisíc korun. Vedoucí odboru legislativy a práva Kanceláře prezidenta republiky Václav Pelikán, to pro web vyčíslil do koruny: „259 hodin za sazbu 2000 korun za hodinu.“ Tolik hodin právníci na případu Peroutka pro hlavu státu odpracovali.

Nebylo by ale důstojnější osoby i úřadu prezidenta, aby k takovému sporu vůbec nenechal dojít? Nepochybně bylo. Jenže to bychom museli mít jinou hlavu státu. A ne mstivého, dětinsky umíněného Miloše Zemana. Prezidenta, který než by vyřkl prostá slova „Omlouvám se, zmýlil jsem se“, bude raději dál a dál sypat peníze, které by mohly posloužit lepším věcem, do této nedůstojné prezentace své malichernosti a malosti. Peníze z veřejných prostředků. Z kapes nás všech. Tak to vám tedy pěkně děkujeme, drahý pane prezidente.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]