Za středu přibylo 13,5 tisíce nakažených, v nemocnicích leží skoro 3500 pacientů

Ilustrační foto (Pixabay/lukasmilan)

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/lukasmilan

Podle dat ministerstva zdravotnictví přibylo za středu v Česku 13502 nově nakažených covidem-19. Je to sice přibližně o tisícovku méně než v úterý, ale stále o čtyři tisíce víc než minulou středu, kdy laboratoře hlásily 9467 covidových infekcí. Spolu s rostoucím počtem nově nakažených stoupá rovněž tzv. sedmidenní incidence na 100 tisíc lidí, která má aktuálně v ČR průměrnou hodnotu 596, o den dříve to přitom bylo 558. Dále se rovněž dlouhodobě zvyšuje počet hospitalizovaných s covidem a pacientů ve vážném stavu.

Úterní nárůst blížící se 15 tisícům byl nejvyšší za více než půl roku – konkrétně od 12. března, kdy úřady a hygienici přidali do statistik 14 979 nových případů covidu. Ve čtvrtek ráno se kvůli zhoršující se epidemické situaci rovněž sešla Rada vlády pro zdravotní rizika, aby projednala další zpřísnění proticovidových opatření. Dosluhující premiér Andrej Babiš následně na tiskové konferenci avizoval, že jeho kabinet, jenž ve čtvrtek ráno schválil svoji demisi, bude o nových opatřeních a omezeních rokovat v pátek ráno. Konkrétnější Babiš nebyl, připustil nicméně, že změny budou zásadní.

()

V nemocnicích podle dat ministerstva zdravotnictví ze čtvrtečního rána leží aktuálně 3452 pacientů s covidem-19, což je přibližně o 70 méně než o den dříve. Zároveň ale roste počet lidí ve vážném stavu, kterých je aktuálně 524. Za poslední týden přibyla přibližně tisícovka hospitalizovaných, počet pacientů ve vážném stavu vzrostl o dvě stovky, tedy o více než polovinu.

Podle průběžně aktualizovaných údajů o úmrtnosti zemřelo ve středu v Česku s covidem-19 třicet lidí, číslo se ale s největší pravděpodobností ještě zvýší. V úterý s nákazou zahynulo 56 lidí, v pondělí 45, což je srovnatelné s celým měsícem září. Ve středu zdravotníci aplikovali přes 43 tisíc dávek různých vakcín proti covidu, většinu z tohoto počtu ale tvořily tzv. posilující dávky, kterých bylo lehce přes 26 tisíc.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci vláda ve středu rozhodla o zavedení několika nových opatření proti koronaviru. Od pondělí bude platit povinnost nosit respirátory na vysokých školách během přednášek nad 50 lidí. Od příštího týdne také začne povinné testování pracovníků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty a nejsou očkovaní proti covidu. Testu se budou muset podrobit pravidelně jednou týdně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články