Za svou aroganci a neschopnost Hrad ani sám nezaplatí pokutu

Eric Drooker

Kancelář prezidenta republiky odmítala poskytnout informace o výši platu a odměn několika hradních úředníků v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem. Tento postup byl nezákonný a informace byly poskytnuty až po 19 měsících. Pokutu přes 70 tisíc korun zaplatilo Ministerstvo financí.

O informace požádal v roce 2015 zlínský důchodce Luděk Maděra. Zajímaly ho hrubé příjmy kancléře Vratislava Mynáře, tehdejšího vedoucího protokolu Jindřicha Forejta a mluvčího Jiřího Ovčáčka za roky 2013 a 2014. Hrad zveřejnil údaje o platech, až když hrozil soud. Průtahy trvaly 19 měsíců.

Deník Aktuálně.cz uvádí: „Maděra poté zažaloval prezidentskou kancelář o takzvané zadostiučinění za dobu, kdy mu údaje nedala. Soud rozhodl, že kvůli obstrukcím při poskytování informaci o výši platů spolupracovníka prezidenta Miloše Zemana má stát, respektive Ministerstvo financí zaplatit 47 tisíc korun a navíc uhradit náklady řízení 26 tisíc korun. Při svém rozhodnutí vyšel z verdiktu Nejvyššího soudu, který již dříve řekl, že nemateriální újma za nemožnost domoci se správného úředního postupu se dá vyčíslit penězi.“ Soud vyhrál.

Ministerstvo financí pak chtělo škodu proplatit od prezidentské kanceláře, jenže nepochodilo: „Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty, jimiž je zdůvodňováno, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo a nemajetková újma nevznikla.“

Takhle si na Hradě panstvo představuje právní stát. Rozsudky soudů neznamenají nic, protože papaláši si myslí, že se soud mýlí. Respektive předstírají, že si to myslí. Když se takhle chovají k ministerstvu, jak se asi chovají k občanovi? Je vidět, že ten pravý východní duch, totiž jak se má ouřad gubernátora chovat k mužikům, už nad Prahou zapustil kořeny. Když se je někdo pokouší vytrhat, východní duch naříká a protestuje.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner