Americký seriál Černobyl, který ukazuje tragédii jaderné elektrárny, si získal pozornost po celém světě. Příliš ale nepotěšil vedení Ruské federace, která připravuje svou vlastní verzi celého příběhu. Vinu za katastrofu v ní svaluje na americkou tajnou službu CIA. Na internetu se na pár hodin objevil první trailer, který byl posléze smazán.

Proti seriálu z dílny HBO se již před časem vymezila ruská média. Tak například podle serveru Moscow Times je seriál jen americká propaganda, která se vysmívá ruským schopnostem a podrývá její postavení jaderné velmoci.

Rusové se tak rozhodli vytvořit vlastní verzi událostí Černobylu. Přispělo na ni ministerstvo kultury a je postavená na konspirační teorii, že jaderná továrna byla sabotována Američany. Seriál má natočit televize NTV, která patří do mediální skupiny Gazprom Media, mediální pobočky energetického koncernu Gazprom. Seriál by měl mít dvanáct dílů.

„Jedna z teorií mluví o tom, že Američané infiltrovali Černobyl. Mnozí historici nepopírají, že v den neštěstí byl v elektrárně přítomen cizí agent, nejspíše z americké CIA,“ sdělil novinářům Alexej Muradov, který ruskou verzi natáčí.

Ukázka se objevila na youtube, poté byla smazána. Některé weby ale video mají přímo na svém webu, takže z internetu tak úplně nezmizelo.

 

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora