Za výhrůžky zpěváku Bangovi padl trest aneb Profesní životopis vyhrožovače

ceskatelevize.cz

Radek Banga | FOTO: ceskatelevize.cz

V úterý 9. ledna byl u Okresního soudu v Prostějově vynesen průlomový rozsudek. Obžalovaný i veřejnost se tak dozvěděli, že pokud veřejné příspěvky, umisťované např. na Facebook, porušují zákon, nejsou jejich pisatelé rozhodně nepolapitelní a beztrestní.

S touto pro něho nemilou skutečností se aktuální seznámil dvaatřicetiletý prostějovský občan Aleš Rozsíval. Nebyl to ale zdaleka jeho první a jediný prohřešek toho druhu. Cesta, která tohoto delikventa přivedla až do soudní síně, byla pestrá a dlouhá. Až tak, že je s podivem, jak je možné, že trest nedopadl už mnohem dřív. Jeho „profesní“ CV rozhodně stojí za pozornost.

Rozbijem ti tlamu, fašistická k*rvo

Těmito slovy začínal výhrůžný e-mail s předmětem komunista, který Aleš Rozsíval v roce 2013 napsal starostce Prahy 2 a poslankyni ODS Janě Černochové. Počátky jeho „kariéry“ – nebo aspoň té zdokumentované médii – se tedy datují už do doby před pěti lety. Kromě dalších vulgarit a urážek obsahoval e-mail například výroky jako „z držky budeš mít krvavou sr*čku, ty špíno“. Posléze se ukázalo se, že dotyčný je v místě bydliště podobným chováním proslulý, ale ze záhadného důvodu si s ním nikdo nedokázal poradit. Takže pokračoval.

Pozabíjím i tvoje děti!

„Až budou komunisté zas u moci, oběsím tebe i celou tvou rodinu,“ vyhrožoval o rok později, 2014, osobně na veřejnosti tehdejší prostějovské radní Miladě Sokolové. A ne jen jednou. Jak uvedla olomoucká iDnes.cz, výhrůžky zabitím na ni chrlil i před jejími dětmi. Přestože se celkem důvodně cítila ohrožená, trestní oznámení bohužel nepomohlo, Věc skončila jen u přestupkové komise. To ovšem Rozsívala nezastavilo. Naopak. Sociální sítě poskytly jeho otřesnému chování neomezený prostor.

Znám tvou adresu, havlistická **čo, a zastřelím tě! 

Terčem výhrůžek se pak kromě politiků, včetně např. europoslance Jaromíra Štětiny, stali i novináři, političtí aktivisté a množství běžných uživatelů Facebooku. Rozsíval hojně navštěvoval politicky zaměřené debaty a jejich účastníkům pak buďto přímo v diskusi, nebo do zpráv opět vyhrožoval. Tu „rozkopáním držky“, tu zastřelením před domem s uvedením skutečné adresy dotyčné, tu rozpáráním břicha nebo opět (u komunistů tak oblíbeným) oběšením. Kromě toho se vyžíval v rozesílání odporných sexuálně laděných vulgarit ženám.

Zn.: Hledám násilníka ochotného „rozsekat rypák“

A pořád se nic nedělo. Stále pokračoval. Konec jeho řádění se pokusil učinit zlínský hudební publicista Jaromír Merhaut, který byl Rozsívalovými stupňujícími se výhrůžkami, z důvodu svých veřejně sdělovaných politických názorů, setrvale bombardován. Na svém facebookovém profilu Rozsíval dokonce vyvěsil veřejně přístupný status s výzvou, kde mj. psal:

Kdo téhle svini fašistické havloidní rozbije rypák štědře se mu odměním zájemci pište do zpráv. Je potřeba Jaromíru Zmrdhautovi rozsekat rypák do bezvědomí. 

Trestní oznámení, které bylo logickou reakcí na takové počínání, ale i tentokrát skončilo jen u přestupkové komise. Dětinsky zapírající, kňourající a plačící červíček, ve kterého se „klávesnicový hrdina“ při jednání proměnil, odešel s pouhou pokutou ve výši 1000 Kč.

Zn.: Hledám nájemného vraha pro zvlášť trýznivý způsob vraždy

Bylo tedy velmi naivní si myslet, že něco tak nicotného Rozsívala od pokračování v trestné činnosti odradí, a nic takového se samozřejmě také nestalo. Opak byl pravdou. Ještě přitvrdil.

Na sociálních sítích se s ním zkontaktovalo individuum, které rozumově poněkud slabšího Rozsívala z neznámých důvodů přesvědčovalo, že je schopné a ochotné pro něj za peněžní odměnu spáchat či zařídit vraždu. Rozsíval mu to ve své prostotě uvěřil a začal s dotyčným o „zakázce“ a o detailech provedení vraždy korespondovat. V té době už ale jeho počínání monitorovala Policie ČR, takže víme, že korespondence Aleše Rozsívala s nezjištěným „nájemným vrahem“ obsahovala např. tuto pasáž:

Za zabití toho Zlínského prasete Zmrdhauta třeba tak, že ho poleješ benzínem a upálíš za živa a potom zapálíš jeho barák či vyhodíš do povětří nabízím odměnu 100 000 Kč. … Musíš ty nebo někdo, kdo by to udělal, udělat tak, že vás nechytí, v kuklách večer ho přepadnout a zavraždit. Když potom jeho kosti rozdrobíš na brach či ho roztavíš v kyselině tak nebudou žádné stopy či důkazi a nikdy tě nechytí. Dostaň tu ku*vu z Gottwaldova na áro, nebo ho za sto klacků zabiješ. Rozmysli se a potom my dej vědět.

Roztomilý mladík hlásící se ke komunistům, co říkáte?

Dostaneš plynovou sprchu, cikáne

Těžko říct, jak by to pokračovalo a kam by to celé nakonec dospělo, kdyby nedopadla ona příslovečná poslední kapka. I když to byl spíš vodopád. Smršť nenávistných, xenofobních a rasově motivovaných výhrůžek umístěných na facebookový profil romského zpěváka Radoslava Bangy. Rappera známého jako Gipsy, který při předávání cen Český slavík, odešel ze sálu na protest proti ocenění skupiny Ortel, známé svými texty zaměřenými proti islámu nebo tím, že její zpěvák Tomáš Ortel (Hnídek) předtím působil v neonacistické kapele Conflict 88 (přičemž číslo 88 odkazuje k 8. písmenu abecedy, a sice k písmenům HH znamenajícím Heil Hitler.)

K trestnímu řízení se připojil i bratr Radka Bangy, Patrik Banga, jehož rodině musela být kvůli Rozsívalovým výhrůžkám smrtí přidělena policejní ochrana.

Zločin a trest. No konečně

Aleš Rozsíval tedy skončil před soudem hned za čtyři trestné činy: hanobení národa, rasy, etnické či jiné skupiny osob, násilí proti skupině obyvatel či jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod a za projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Prostějovský soud jej potrestal podmíněným trestem odnětí svobody na 18 měsíců se zkušební dobou 30 měsíců a zaplacení odškodného ve výši 20 000 Kč. Soudkyně Ivona Otrubová Rozsívalovi uložila také dohled probačního úředníka. Pro Českou televizi své rozhodnutí okomentovala:

„Jednoznačně bylo prokázáno, že toto spáchal obžalovaný. Byly to výroky velmi urážlivé, dehonestující a za mě až kruté.“

Bude tento příběh, kdy nakonec přece jen dopadla ruka zákona, varováním alespoň pro některé další anonymní chrliče výhrůžek přesvědčené o své nepolapitelnosti a beztrestnosti? Pro ty chytřejší možná ano. Ti hloupější pokračují už teď.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner