Za vypuštění koronaviru žádá Trump po Číně 10 bilionů dolarů

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Bývalý americký prezident Donald Trump tvrdí, že koronavirus pochází z čínské laboratoře ve Wuchanu. Ve svém prohlášení uvedl, že žádá po Číně odškodné pro USA i svět ve výši 10 bilionů dolarů.

„Nyní všichni, dokonce i takzvaný nepřítel, začínají říkat, že prezident Trump měl pravdu ohledně čínského viru pocházejícího z wuchanské laboratoře. Čína by měla USA a světu zaplatit 10 bilionů dolarů za smrt a zkázu, kterou způsobila,“ uvedl bývalý prezident ve čtvrtečním projevu.

Exprezident Trump opakovaně prohlašoval, že Čína není ohledně původu covidu-19 transparentní a je také zodpovědná za smrt a devastaci hospodářství, které pandemie napáchala. Trumpovo tvrzení o původu viru z čínské laboratoře vědci odmítli. S informací přišel server The Week.

Ve svém proslovu zmínil Trump i epidemiologa Anthonyho Fuciho, jednoho z předních členů pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force ministerstva zahraničí USA. S exprezidentem Trumpem se často střetávali v názorech na řešení pandemie.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Epidemiolog Fauci byl zpočátku skeptický ohledně Trumpova tvrzení o tom, že virus unikl z čínské laboratoře. „Korespondence mezi doktorem Faucim a Čínou mluví příliš hlasitě, než aby ji někdo mohl ignorovat,“ reagoval Trump.

Tím měl Donald Trump na mysli e-maily zveřejněné americkou vládou, v nichž bylo na počátku pandemie řečeno, že virus má neobvyklé rysy. Republikáni nyní tvrdí, že Fauci o práci ve wuchanské laboratoři věděl.

V pátek Fauci vyzval Čínu, aby zveřejnila zdravotní záznamy devíti lidí, které by údajně mohly poskytnout zásadní informace o tom, zda virus pochází z čínské laboratoře. Stále se ale zastává toho, že virus byl původně přenesen ze zvířete na člověka.

Čína naopak jako viníka vidí USA. „USA mají biologické laboratoře všude na světě,“ argumentoval hlavní čínský epidemiolog Ceng Kuang z čínského Centra pro kontrolu nemocí. „Jaký je jejich účel?“ ptal se.

Na lednové tiskové konferenci uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing žádost, aby byla otevřena americká laboratoř ve Fort Detricku a aby zde odborníci z WHO provedli výzkum původu koronaviru v USA.

Čtvrteční projev nebyl v tomto týdnu poslední. V sobotu Trump vystoupil před republikány v Severní Karolíně. Napadl zahraničně-politické manévry prezidenta Joea Bidena, tvrdil, že Biden ničí ekonomiku a trval na tom, že si zaslouží větší uznání za rychlý vývoj vakcín covid-19. Nejvíce znepokojivá však byla jeho pokračující dezinformační kampaň o listopadovém prezidentském souboji.

Trump opět podkopával americký volební systém, když zpochybnil výsledky voleb, které ho připravily o prezidentské křeslo. Zároveň vyzval k podpoře kandidátů do Kongresu, kteří jsou oddaní republikánským hodnotám. Nevyloučil ani to, že by v roce 2024 znovu kandidoval.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]