Za Zemana a Babiše žijeme v době prolhané. Babiš říká pravdu v méně než polovině případů

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Český premiér Andrej Babiš (ANO) říká ověřitelnou pravdu jen u méně než poloviny svých veřejných a výrazných výroků. Vyplývá to z analýz serveru Demagog.

Některá média se snaží upozorňovat na lži vrcholných českých politiků, které zaplavují veřejný prostor. Ještě před pár lety bylo přistižení při lži důvodem k odchodu z politiky, píše server Neovlivní v úvodu ke své databázi lží. Jenže nyní je již lež běžným pracovním nástrojem a lhaní zdánlivě nikoho netrápí.

Nástup Miloše Zemana a Andreje Babiše do čela státu přinesl neuvěřitelný nárůst lží, kterým část společnosti bezmezně věří. Lži jsou používány k zakrytí selhání a přečinů a také k dehonestaci politické konkurence. Nemorálnost těchto praktik má v evropském měřítku zřejmě obdobu jen málokde.

Premiér Andrej Babiš na mimořádném summitu EU v Bruselu (ČTK)

Poslední skandální lež premiéra Andreje Babiše se týkala údajných 35 miliard, které prý musela Česká republika vracet kvůli machinacím tradičních stran s evropskými dotacemi. Tento výrok měl bagatelizovat skutečnost, že nyní hrozí vracení peněz EU kvůli jeho vlastnímu konfliktu zájmů v dvojroli předsedy vlády a zároveň ovládající osoby gigantické firmy, která dotace čerpá.

Jeho vlastní ministryně financí přitom tento blud vyvrátila. V letech 2007 – 13 české úřady samy provedly korekce chybně vyplacených dotací a proto se tyto peníze fyzicky vracet do evropské pokladny nemusely. Byly dále alokovány na české projekty. Když ale Babiš zakřičí, že tradiční strany připravily Česko o 35 miliard, tak v první chvíli většina lidí neví, co na to říct, protože o této „informaci“ nikdy před tím neslyšela. Babišova metoda je ale efektivní, jeho lež se nese éterem a jeho skandál se hned jeví menší a někomu dokonce nicotný.

Miloš Zeman takhle kupříkladu oznámil, že se v Česku vyrábí látka novičok. Těžko mohl náš prezident státní zájmy České republiky už poškodit víc. V množství, které by šlo využít pro obchodní účely, se v tuzemských laboratořích tato látka nikdy nevyráběla. Jednalo se pouze o takzvanou mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu.

Více méně „standardní lží“, jaká se běžně vyskytuje na sociálních sítích Andreje Babiše, je třeba tvrzení, že díky němu bylo zastaveno 200 tisíc exekucí. Babiš byl následně donucen k opravě. Vláda prokazatelně neudělala pro zrušení těchto exekucí vůbec nic. Smutné ale je, že opravu zaznamená méně lidí než samotnou lež, která už ve veřejnosti žije vlastním životem.

Server Demagog.cz  zpracovává podrobnou statistiku nepravd, polopravd čili zavádějících výroků a neověřitelných tvrzení, přičemž uvádí i pravdivé výroky, které by naopak někdo snadno mohl považovat za lež. Český premiér vede nejen v počtu výroků, z čehož plyne, jak obrovské má komunikační možnosti oproti jiným politikům, ale také v množství nepravd a zavádějících výroků. Každý třetí výrok našeho premiéra je buď naprostá nepravda a nebo zavádějící polopravda, další čtvrtinu Babišových výroků nelze ověřit. Pouhých zhruba 40 procent Babišových výroků bylo po precizním ověření označeno za pravdu. To je na politika, který nám tu kázal morálku a který na všechny křičí, že lžou, opravdu ostudný výsledek.

Prolhanost bude jednou v dějepisu hlavní charakteristikou éry, v níž právě žijeme. Prezident Zeman se napoprvé dostal dostal do své funkce skrze lež, že jeho oponent chce vracet majetek sudetským Němcům. Podruhé pak vyhrál volby skrze lež, že je Česká republika ohrožená masovou migrací a jeho oponent chce do země přivést hordy migrantů.

Lži a bláboly premiéra Andreje Babiše by již vydaly na tlustou knihu. Vyjímaly by se tam zejména jeho tvrzení o vlastních dětech, na jejichž zdraví přísahal, že nebude zasahovat do obsahu svých novin.

Tolerance ke lžím je u české společnosti zarážející. Kromě smutného faktu, že zhruba polovina obyvatel neumí běžně lež odhalit tu máme ještě jedno zjištění, které je o dost smutnější. Podle zjištění agentury Median totiž výrazná část voličů hnutí ANO Babišovým výrokům nijak zvlášť nedůvěřuje, ale stejně ho podporuje. Možná se jim líbí právě to lhaní.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]