Ústavní soud: Ministerstvo financí se za Zemana omlouvat nemělo

Prezident Miloš Zeman (ČTK/Ondřej Deml)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK/Ondřej Deml

Ústavní soud vyhověl stížnosti ministerstva financí proti verdiktu, na jehož základě se muselo omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi. Případem se tak bude znovu zabývat soud v Praze.

Podle Ústavního soudu se nemělo omlouvat ministerstvo financí, odpovědnost prý nese Miloš Zeman jako soukromá osoba. „Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti stěžovatelky České republiky – Ministerstva financí a zrušil usnesení Nejvyššího soudu a rozsudky Městského soudu v Praze a Obvodního soudu pro Prahu 1, neboť jimi bylo porušeno právo stěžovatelky na soudní ochranu podle čl. 36 odst. 1 ve spojení s čl. 3 odst. 3 Listiny základních práv a svobod,“ stojí v rozhodnutí Ústavního soudu.

Eric Drooker

Ministerstvo financí se muselo za výrok prezidenta Miloše Zemana o jeho bývalém poradci Zdeňku Šarapatkovi omluvit už v minulém roce. Proti verdiktu pak podalo ústavní stížnost. Podle stanoviska ministerstva by veřejný projev prezidenta republiky neměl být z právního hlediska považován za nesprávný úřední postup podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov prohlásil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Ten přitom odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Miloš Zeman premiérem, po dohodě.

Omluvu nařídil v květnu 2019 Obvodní soud pro Prahu 1, jeho verdikt loni v únoru potvrdil Městský soud v Praze. Protože prezidenta přímo žalovat nelze, omlouvalo se ministerstvo financí. To tak muselo učinit písemně doporučeným dopisem ve znění výslovně stanoveném rozsudkem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články