Zabavená oligarchova jachta skončí v aukci. Výtěžek obdrží Ukrajina

Zabavená jachta Royal Romance (Tjerk Zweers, wikimedia, CC BY 2.0)

Zabavená jachta Royal Romance | FOTO: Tjerk Zweers, wikimedia, CC BY 2.0

Superjachta Royal Romance, která patřila blízkému Putinovu příteli oligarchovi Viktoru Medvedčukovi  a která byla na základě protiruských sankcí zabavena, bude prodána v aukci a výtěžek z prodeje poslouží k nápravě škod způsobených ruskou agresí.

Jak uvedl deník The Guardian, bude jachta, jež byla zabavena letos v Chorvatsku, předána ukrajinské agentuře pro vyhledávání a správu majetku ARMA a následně prodána v aukci.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

ARMA oznámila, že si její zástupci v listopadu v přístavu Split v Chorvatsku zadrženou jachtu patřící „členům rodiny poslance lidu a jednoho z vůdců politické síly zakázané na Ukrajině“ již prohlédli. A loď byla následně převedena do správy ARMA.

Agentura pátrá ve světě po majetku sankcionovaných lidí, zabavuje jej a následně prodejem těchto zabavených komodit získává finanční prostředky určené pro podporu ukrajinské armády či na nápravu škod způsobených ruskými okupanty.

92,5 metru dlouhá jachta „Royal Romance“ je jednou z největších jachet na světě a její odhadovaná cena se pohybuje asi okolo 200 milionů amerických dolarů, tedy necelých 5 miliard korun.

Jachta má celkem šest pater a dosahuje výšky 29 metrů. Čtveřice palub je propojena dvojicí výtahů a na lodi je privátní kino, bazén, posilovna, wellness centrum, kosmetický salón a dalších asi padesát kajut a místností s nejrůznějším určením.

(Týdeník FORUM)

Prodej Medvedčukovy jachty se podle Guardianu stane prvním prodejem ve prospěch Ukrajiny od doby, kdy vlády západních států po ruské invazi v únoru zmrazily majetek stovkám ruských či s Kremlem kolaborujících ukrajinských oligarchů.

V září byla sice již prodána 72,5metrová superjachta zabavená jinému oligarchovi Dmytru Pumpianskému, ale výtěžek z prodeje neznámému kupci šel ve prospěch americké investiční banky JP Morgan.

Bývalý ukrajinský poslanec Viktor Medvedčuk byl na Ukrajině zatčen v dubnu a v září byl v rámci výměny zajatců předán do Ruska. Již předtím mu byl v rámci sankcí zabaven majetek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články