Ve Spojených státech pokračují bouřlivé masové protesty proti policejní brutalitě a systematickému rasismu, které jsou reakcí na video zachycující policistu Dereka Chauvina klečícího na krku zatýkaného George Floyda. Šestačtyřicetiletý Afroameričan po incidentu s policií zemřel.
Nepřípustný policejní zákrok zachytila na video kolemjdoucí sedmnáctiletá Darnella Frazierová a záběry následně sdílela na Facebooku. Floyd se do konfliktu s policií dostal 25. května potom, co v obchodě použil falešnou dvacetidolarovou bankovku. Přivolaná policejní hlídka zamířila k Floydovi sedícímu v autě na rohu ulice. Podle prokurátora jeden z policistů na Floyda namířil zbraň a snažil se mu nasadit pouta, čemuž se zatýkaný bránil.
https://www.youtube.com/watch?v=fqoons3Y4xE
Po nasazení pout se Floyd uklidnil, načež se ho strážníci pokusili dostat do policejního auta, proti čemuž se začal znovu vzpouzet s odůvodněním, že trpí klaustrofobií. Na místo dorazila dvoučlenná posila, která se Floyda opět marně snažila umístit do vozidla. Při potyčce Floyd upadl na zem, kde mu člen posily Derek Chauvin kolenem zaklekl na krk. Koleno z muže sundal až po 8 minutách a 46 vteřinách, zatímco zatýkaný hlasitě protestoval, že nemůže dýchat. V tu chvíli už byl Floyd téměř tři minuty v bezvědomí a neměl puls. Přivolaná záchranka muže převezla do nemocnice, kde byl o asi hodinu později prohlášen za mrtvého.
George Floyd byl v roce 2009 odsouzen na pět let do vězení za ozbrojenou loupež v Austinu, hlavním městě Texasu. Podle jeho rodiny bylo přestěhování do Minnesoty součástí jeho snahy o opětovné začlenění se do společnosti. V obchodě, kde použil falešnou bankovku, patřil ke stálým zákazníkům. Majitelka obchodu, která v den události nebyla v práci, ho popsala jako milého a bezproblémového zákazníka. Také řekla, že o padělku možná sám nevěděl.
Zasahující policisté byli propuštěni den po Floydově smrti, tedy 26. května, poté, co video získalo velkou pozornost na sociálních sítích. Ve stejný den v Minneapolisu propukly první protesty. 27. května už se demonstrace začaly rozšiřovat i do dalších měst včetně Los Angeles. Po čtyřech dnech protestů byl bývalý policista Derek Chauvin zatčen a obviněn z vraždy třetího stupně a zabití.
Mužovu smrt vyšetřily dvě na sobě nezávislé pitvy. Úředně nařízené ohledání uvedlo jako příčinu úmrtí kombinaci policejního zákroku, zdravotních problémů a možných blíže nespecifikovaných omamných látek ve Floydově těle. Pitva, kterou si objednala mužova rodina, u něj nezjistila žádné existující zdravotní potíže, které by vedly k jeho smrti. Podle této nezávislé pitvy Floyd zemřel na znemožnění dýchacích pohybů stlačením hrudníku a břicha.
Ve středu 3. června byla Derekovi Chauvinovi změněna kvalifikace trestného činu na závažnější vraždu druhého stupně, za niž mu hrozí až 40 let vězení. Nově byli obviněni i jeho kolegové, kteří při zatýkání asistovali. Čelí obviněni z napomáhání vraždě druhého stupně a byl na ně vydán zatykač. Po několika dnech masových protestů a nepokojů se tak demonstrující dočkali splnění jednoho ze svých požadavků: potrestání všech zasahujících policistů.