Záběry vzdávajících se ruských vojáků dokazují, že morálka v Putinově armádě dávno zmizela

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Po několika dnech ukrajinské protiofenzivy je zřejmé, že jsou místní obránci země v lepším psychickém stavu než jejich ruští protivníci. Získávání okupovaných území totiž nejen zvyšuje morálku ukrajinských bojovníků, ale zcela pohřbívá tu ruskou. 

Zdecimovaní Putinovi vojáci už ani nemají tendence se bránit, raději se svému nepříteli vzdávají. Bleskový protiútok, který proběhl přesně tak, jak v představách ruského prezidenta měla vypadat invaze na konci února, okupační vojska překvapil a místy i vyděsil. Hromadné úprky ruských ozbrojenců z obsazených měst hlásí mnoho míst v Chersonské oblasti, některé se objevují i na sociálních sítích. 

Díky protiofenzivě měla již Ukrajina získat zpět zhruba šest tisíc kilometrů čtverečních z území obsazeného Rusy. Ti za několik dní přišli o zbraně za zhruba miliardu dolarů, téměř tři tisíce vojáků mělo být zabito, další padli do ukrajinského zajetí. Zadržených Putinových vojáků je podle britského deníku The Sun dokonce tolik, že je problém s tím, kam je umístit.

Náměstkyně ministra obrany Hanna Maliar uvedla, že Kyjev se snaží přesvědčit ještě více ruských vojáků, aby se vzdali. Do míst jejich výskytu hází granáty naplněné letáky. „Rusové vás používají jako potravu pro děla. Váš život pro ně nic neznamená. Vy tuto válku nepotřebujete. Vzdejte se ozbrojeným silám Ukrajiny,“ stojí v protiválečném materiálu.

Americký armádní generál ve výslužbě Mark Hertling se domnívá, že morálka ruské armády klesá, protože čelí odhodlanému nepříteli. Putinovi vojáci navíc nejsou dostatečně zásobováni. „Morálka ruských sil je zhruba od března v hajzlu,“ říká generál. „Vžijte se do situace toho Rusa, který nedostává plat, je na frontové linii, neví, co dělá, nebyl zásobován a posledních šest měsíců byl štván, zatímco žil v zákopu,“ dodává.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle analytiků z Institutu pro studium války (ISW) byli ruští velitelé oklamáni, když si mysleli, že hlavní útok provádí Ukrajinci v Chersonu. Tato dezinformace umožnila bojovníkům z okupované země úspěšně překvapit Rusy v oblasti Charkova.

V místech ukrajinského útoku se šíří zprávy, že ruští vojáci rabovali oblečení z opuštěných domů, aby se mohli převléknout za civilisty, a v zoufalé snaze uniknout kradli jízdní kola.

Zpráva Generálního štábu ukrajinských sil zase uvádí, že charkovskou oblast opouští desítky ruských ozbrojenců, kteří se nehodlají dostat do střetu s místními bojovníky. Z obcí Borščova a Artemivka uprchlo už přes 150 ruských vojáků. Ti podle zprávy International Business Times k útěku použili i dva autobusy, nákladní auta a přes dvacet ukradených automobilů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články