Zabijácká desítka. Vojenští experti určili nejlepší zbraně ukrajinské výroby

Ukrajinské střely Neptun na vojenské přehlídce v Kyjevě (2021) (VoidWanderer / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / Public Domain)

Ukrajinské střely Neptun na vojenské přehlídce v Kyjevě (2021) | FOTO: VoidWanderer / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0 / Public Domain

Přestože ukrajinská armáda dostává ze zahraničí vojenskou pomoc v podobě nejmodernějších zbraní, musí často spoléhat na prostředky vyrobené na Ukrajině. A ani tyto zbraně v konfliktu s ruským agresorem rozhodně nehrají druhé housle. Novoje vremja oslovilo vojenské experty, aby vybrali ty nejlepší zbraně domácí provenience. Vznikl tak žebříček TOP 10 prostředků, s nimiž mají kremelští okupanti nemalé potíže.

1. Protilodní raketový systém Neptun

Okamžik slávy rakety Neptun přišel 13. dubna, kdy byla použita k potopení vlajkové lodi ruské černomořské flotily – křižníku  Moskva. Moskva sice lhala, že se loď potopila kvůli náhodné detonaci palubní munice, ale šlo o zásah Neptunem. Raketa je v provozu od srpna 2020 a je navržena tak, aby dokázala zasáhnout široké spektrum lodí. Střela se pohybuje rychlostí 900 km/h, má dolet 280 kilometrů a létá ve velmi malých výškách 3–10 metrů, což spolu s úhybnými manévry při přibližování ztěžuje její detekci a také obranu proti ní. Hlavice o hmotnosti 150 kilogramů zvládne potopit plavidla o výtlaku až 5000 tun. Systém zahrnuje mobilní velitelský modul, šest odpalovacích zařízení a nakladače, přičemž v zásobě je až 72 raket. Neptun dokáže od příjezdu na určené místo vypálit první ránu do 10 minut.

Адміністрація Президента України
Dvojice ukrajinských raket Neptun zasáhla k nelibosti Kremlu 85 a 110 km vzdálené cíle. FOTO: Ukrajinská armáda, se souhlasem

2. Protitanková řízená střela Stugna-P

Stugna-P patří k veteránům rusko-ukrajinského konfliktu, protože tyto protitankové střely byly nasazeny již v bojích o strategická letiště v Doněcku a Luhansku v letech 2014–2015. Po únorové invazi se podařilo touto protitankovou zbraní sestřelit nejméně dva ruské útočné vrtulníky Ka-52. Systém odpaluje 130 mm řízené střely s několika variantami hlavic: tandemová nálož, termobarická nebo vysoce výbušná. Základní konfigurace zahrnuje odpalovací zařízení namontované na stativu (které lze ovládat vzdáleně), kontejner rakety a naváděcí velitelský modul. Střely mají poloautomatické zamykání a mohou být také ručně naváděny operátorem. Celá sestava je provozována dvěma osobami a lze ji také namontovat třeba na pick-upy. Stugna-P má efektivní dosah až 5,5 kilometrů ve dne a 3 kilometry v noci.

KB Luč, wikimedia, CC BY-SA 3.0
Protitanková řízená střela Stugna-B, FOTO: KB Luč, wikimedia, CC BY-SA 3.0

3. Taktický vícenásobný raketový systém Vilcha/Vilcha-M

Těžký vícenásobný raketomet Vilcha neboli Olše odpaluje 300mm raketovou munici. Je určen k boji s nepřátelskou protivzdušnou obranou, systémy ECM či obrněnými vozidly. Dokáže vypálit 12 raket za 48 sekund, tyto rakety dokážou doletět do vzdálenosti až 70 kilometrů, v případě vylepšené verze Vilcha-M to je až 130 kilometrů. Cíl dokáže zasáhnout s přesností 10 metrů. Je určen k boji proti pozemním i námořním cílům. Jednotlivé rakety mají satelitní naváděcí moduly a nesou 250kilogramové hlavice.

VoidWanderer, wikimedia, CC BY-SA 4.0
Taktický vícenásobný raketový systém Vilcha. FOTO: VoidWanderer, wikimedia, CC BY-SA 4.0

4. Samohybná houfnice Bohdana

Houfnice Bohdana byla poprvé použita v červnu 2022 k osvobození Hadího ostrova v Černém moři od ruských jednotek. Jedná se o první dělostřelecký systém navržený na Ukrajině kompatibilní s dělostřeleckými náboji NATO ráže 155 mm. Houfnice ještě stále není oficiálně ve výzbroji, protože musí dokončit všechny potřebné certifikační testy. Houfnice využívá podvozek vojenského nákladního auta s pancéřovaným kokpitem a obsluhuje ji pětičlenná posádka. Zaměřování a nabíjení jsou automatizované, což umožňuje houfnici vypálit šest ran za minutu. Efektivní dostřel je 42 až 50 kilometrů podle druhu použité munice.

armyinform.com.ua, wikimedia, CC BY 4.0
Houfnice Bohdana, FOTO: armyinform.com.ua, wikimedia, CC BY 4.0

5. T-84 Oplot MBT

Oplot je ukrajinská modifikace hlavního bojového tanku T-84 sovětské konstrukce a je v provozu od roku 2000. Obrana Oplotu byla vylepšena o reaktivní pancéřování, které kromě antiradarového nátěru chrání tank před kumulativními a pancéřovými náložemi. Vylepšení doznal i systém zaměřování a optické či navigační moduly. Tank je vyzbrojen 125mm hlavním kanónem, 7,62mm dvojitým kulometem a 12,7mm protiletadlovým kulometem. Navíc nese ukrajinské laserem naváděné střely Kombat, které jsou určeny proti tankům, vrtulníkům, kulometným hnízdům a dalším cílům do vzdálenosti 5 kilometrů.

7th Army Training Command from Grafenwoehr. wikimedia commons, CC BY-SA 4.0
Tank T-84 Oplot, FOTO: 7th Army Training Command from Grafenwoehr. wikimedia commons, CC BY-SA 4.0

6. Kozak-2M1 APC

Jde o nejnovější obrněný transportér, který je ve službě zařazen od roku 2020. Může bezpečně přepravit až devět lidí a je aktivně používán v předních liniích. Kozak-2M1 používá bezrámový pevný trup namontovaný na nezávislém zavěšení, což umožňuje hladký průjezd členitým terénem i při vysokých rychlostech. APC je vyzbrojeno turecko-ukrajinským bojovým modulem Aselsan, který podporuje řadu kulometů. Převážná část jeho palebné síly spočívá v ukrajinském systému Barrier ATGM, který může odpálit až čtyři laserem naváděné 130mm rakety. Cíle díky systému optických a infračervených zaměřovačů dokáže vyhledávat i za špatných povětrnostních podmínek.

armyinform.com.ua, wikimedia, CC BY 4.0
Kozak-2M1, GFOTO: armyinform.com.ua, wikimedia, CC BY 4.0

7. BTR-4 Bucefal

BTR-4 je 8×8 obojživelné kolové bojové vozidlo pěchoty, jež v ukrajinské armádě slouží od roku 2011. Je určeno pro přepravu pěchoty a blízkou palebnou podporu, a to včetně oblastí zamořených po použití zbraní hromadného ničení. Má vzduchotěsný modulární rám, který poskytuje ochranu NATO třídy II a chrání lidi uvnitř před kulkami, šrapnely i radiací. Vozidlo může využívat celou řadu zbraňových systémů, včetně 30mm automatických kanonů, 7,62mm dvojitých kulometů, ATGM a 30mm automatických granátometů.

Alexander Rector, wikimedia, CC BY-SA 4.0
BTR-4 Bucefal, FOTO: Alexander Rector, wikimedia, CC BY-SA 4.0

8. 1L220-U Zoopark-2

Lokalizační radar dělostřelectva slouží od roku 2003 a je navržen tak, aby dokázal detekovat palbu z nepřátelských minometů, dělostřelectva, MLRS či balistické střely, sledovat je a předpovídat místa dopadu.  Může sledovat i nepřátelské letectvo, a to i za špatných meteorologických podmínek. Minometnou palbu dokáže detekovat na 20 kilometrů, dělostřelectvo na 23 kilometrů, MLRS na 38 kilometrů a taktické balistické střely na 55 kilometrů.

Ukroboronprom, se souhlasem
1L220-U Zoopark-2, FOTO: Ukroboronprom, se souhlasem

9. Bukovel-AD

Protidronový systém elektronického boje, který je v provozu od roku 2016. Dokáže zjistit nepřátelské bezpilotní prostředky a rušit jejich řídicí a navigační systémy. Bukovel lze pomocí stativu namontovat na různé podvozky, včetně běžných nákladních automobilů či pick-upů. Nasadit jej lze do 2 minut a dokáže odhalit i malé průzkumné drony, jako je například ruský Orlan-10, a to do vzdálenosti až 100 kilometrů. Rušit je umí na vzdálenost 20 kilometrů.

VoidWanderer, wikimedia, CC BY-SA 4.0
Protidronový systém Bukovel, FOTO: VoidWanderer, wikimedia, CC BY-SA 4.0

10. A1-CM Furia

Furia je průzkumný a palebný dron, který je v provozu od roku 2020. Dron byl od té doby přijat Národní gardou a bezpečnostní službou SBU. Každý systém obsahuje tři drony, pozemní řídicí a analytickou stanici, sadu komunikačních antén a další pomocné vybavení a software. Furia může pracovat v rádiovém tichu a používá bezpečné komunikační kanály odolné proti neoprávněné manipulaci. Identifikuje cíle s přesností 20 metrů a poskytuje korekci palby pro několik dělostřeleckých baterií najednou. Celkový letový dosah tohoto dronu je okolo 200 kilometrů s operačním dosahem až 50 kilometrů a maximální rychlostí 130 km/hod. Ve vzduchu vydrží tři hodiny.

Mil.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0
A1-CM Furia, FOTO: Mil.gov.ua, wikimedia, CC BY 4.0

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články