Začala platit nová opatření. Kam se dostanou pouze naočkovaní lidé?

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Od pondělní půlnoci vstoupila v platnost nová protiepidemická opatření. Neočkovaným se uzavřela většina služeb, včetně restaurací, kadeřnictví a hotelů, nedostanou se ani na kulturní či sportovní akce. Nově se lidé musí prokazovat očkovacím certifikátem, případně potvrzením o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. Zavedla se také přísnější hygienická opatření v obchodech.

Neočkovaní nesmějí od pondělí až na výjimky využívat služeb, jako jsou restaurace, hospody, bary, hotely, penziony, fitness centra, bowling, kadeřnictví, solária, wellness, sauny, kosmetická studia, tetovací salony a další služby, při kterých je porušována integrita kůže. Smůlu mají také při návštěvě kluzišť, tělocvičen, lyžařských areálů či jiných sportovních i kulturních akcí, jako například divadel či kin. Tato zařízení a akce zůstanou přístupné pouze očkovaným lidem nebo těm, kteří v posledních 180 dnech prodělali nemoc covid-19.

()

Nařízení se nevztahuje na děti do 12 let, popřípadě ty, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů. O tom je však potřeba mít potvrzení od lékaře. Mladí do 18 let či rozočkovaní se budou smět prokázat PCR testem, od jehož odběru neuplynulo více než 72 hodin.

Neočkovaným lidem postačí k prokázání bezinfekčnosti PCR test při nástupu do lázní nebo v případě využití ubytovacích zařízení při služební cestě či cestě za lékařem. PCR i antigenní testy se pak uznávají pro návštěvy nemocnic nebo zařízení sociálních služeb. Využít samotesty však v tomto případě nelze.

V hospodách, restauracích, barech, kasinech, hudebních či tanečních klubech musí být všichni zákazníci usazeni, a to tak, že mezi nimi bude odstup minimálně 1,5 metru. Výjimkou jsou lidé u jednoho stolu. U něj však může sedět maximálně šest osob, pokud se nejedná o skupinu ze stejné domácnosti.

V prodejnách zboží a služeb může být pouze jeden zákazník na 10 m2 prodejní plochy, výjimkou jsou děti mladší 12 let doprovázející zákazníka. V případě provozoven menších než 10 m2 se toto omezení nevztahuje na dítě mladší 15 let doprovázející zákazníka a na doprovod zákazníka, který je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením. Stále platí, že v obchodech musí být k dispozici dezinfekční prostředky a lidé musí dodržovat rozestupy minimálně 1,5 metru.

Firmy musí jednou týdně testovat neočkované zaměstnance, opatření se týká také živnostníků. Využít mohou i antigenní testy, včetně samotestovacích sad. Úřady by pak měly kvůli epidemii co nejvíce využívat práci z domova.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]