Na ministerstvu vnitra skončí jako náměstkyně Monika Pálková, z pozice náměstka ministryně financí odejde náměstek Ondřej Závodský. Uvedl to dnes server Neovlivní.cz. Oba ministerští náměstci jsou členy KDU-ČSL, která byla v koaliční vládě v uplynulém volebním období.

„Několik minut po nástupu paní ministryně mi bylo řečeno, že je zájem od 1. ledna moji sekci zrušit,“ řekl ČTK Závodský. Celou věc ale musí podle něj schválit vláda, jeho působení na MF spadá pod služební zákon. „Jsem zvědavý, jak celá věc dopadne,“ dodal. Závodský na ministerstvo přišel za působení Andreje Babiše (ANO), na starost měl oblast hazardu.

„Bylo mi řečeno, že končím. Blíže bych se k tomu ale v tuto chvíli nevyjadřovala. Ještě jsem nemluvila s panem ministrem,“ sdělila serveru Neovlivní.cz. Pálková, která je také pod služebním zákonem. Na ministerstvu působí od roku 2007. Jako náměstkyně měla na starost řízení sekce sociálního a zdravotnického zabezpečení, bezpečnostního výzkumu a projektového řízení.

Podle zdrojů z úřadu má nový ministr vnitra Lubomír Metnar v těchto dnech naplánované schůzky se všemi vysokými představiteli ministerstva a dalších institucí, kde by se měli podřízení dozvědět podrobnosti o jeho plánech. Tiskové oddělení ministerstva dnes ČTK napsalo, že se Metnar podrobně seznamuje s uspořádáním resortu a na základě toho připravuje úpravu organizačního řádu a rozhoduje o systémovém zařazení jednotlivých odborů. „Jakékoli chystané úpravy však budou řešit nutné zefektivnění fungování úřadu, nikoli primárně personální otázku,“ uvedl ve vyjádření tiskový odbor.

Političtí náměstci ministra zahraničí Lukáš Kaucký (ČSSD) a Václav Kolaja (za KDU-ČSL) opustí své funkce na konci roku 2017. Oba to dnes potvrdili ČTK. Místa politických náměstků od začátku nového roku na ministerstvu zahraničí (MZV) vůbec nebudou, doplnil pro ČTK Kaucký. O chystaných personálních změnách v Černínském paláci mluvil ve středu při uvedení do úřadu nový šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO). Řekl, že kromě odchodu náměstků žádné výrazné změny nechystá.

„Končit budu 31. prosince současně s účinností nové změny systemizace ministerstva, která mimo jiné úplně ruší pozice politických náměstků,“ napsal v textové zprávě pro ČTK Kaucký. Systemizaci, o které se zmínil, by měla do konce roku projednat vláda. „V budoucnu budu mnohem více času věnovat svému působení na pražském magistrátu,“ doplnil Kaucký, který je pražským zastupitelem od roku 2010.

Odchod z ministerstva ČTK potvrdil také Kolaja, který má blízko ke KDU-ČSL, ale není členem strany. Ke svému dalšímu působení se kariérní diplomat Kolaja nevyjádřil. Letos na podzim se o něm hovořilo jako o možném kandidátovi na místo velvyslance ve Vatikánu.

Ministr Stropnický na tiskové konferenci po svém uvedení do úřadu řekl, že nechystá „žádné čistky nebo hon na čarodějnice“. Prioritou pro něj je zachovat funkčnost úřadu mimo jiné kvůli nutnosti obsadit některé velvyslanecké posty.

Stropnický také řekl, že změny v organizační struktuře úřadu již několikrát projednával se státním tajemníkem ministerstva Miloslavem Staškem. Ze schůzek podle slov Stropnického vyplynulo, že na ministerstvu bude zrušena jedna sekce. V současné době jich má MZV šest. Podle informací ČTK zřejmě ubude sekce úřadu ministerstva, pod kterou spadá například tiskový odbor nebo odbor veřejné diplomacie. Organizačně podřízené útvary se nebudou rušit, ale přesunou se.

Ministr zahraničí tak bude mít pět odborných náměstků. „Jsou to ti, která ta místa teď zastávají,“ řekl Stropnický ve středu. V čele bezpečnostní sekce zůstane Ivo Šrámek, evropskou sekci povede Jakub Dür, právní a konzulární sekci bude dál řídit Martin Smolek. Šéfem ekonomicko-provozní sekce zůstane Stašek a náměstkem pro sekci mimoevropských zemí a ekonomické a rozvojové spolupráce bude Martin Tlapa.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner