Začátek konce. Putinova mobilizace ukazuje slabost

(profimedia.cz)

FOTO: profimedia.cz

Mobilizace, jakkoli jen částečná, vyhlášená ve středu ráno ruským prezidentem Putinem, není ničím jiným, než přiznáním prohry a zoufalství. Až dosud byli Rusové svou propagandou přesvědčováni, že „speciální vojenská operace“ je bezmála chirurgickou akcí, která se běžných Rusů (zejména těch v Moskvě a Petrohradu) týká snad jen tím, že mohou z tepla svých domovů sledovat televizní debaty na dané téma. 

Vyhlášení mobilizace, tak znamená především přiznání války, již Rusko na Ukrajině vede. Odtud je jenom krok k nespokojenosti, odporu a vzpouře, kterou každá válka postrádající skutečné morální zdůvodnění dříve či později přináší. Dokonce i v Rusku.

Putin věděl, proč mobilizaci tak dlouho odkládá. Nyní se však nalézá v zoufalé situaci, v níž jiné řešení, jak zachránit situa­ci na frontě, on ani jeho generálové nevidí. Ukrajinci postupují. Ruské jednotky postrádají mužstvo, velitele, motivaci i základní vybavení.

Putinova strategie je zřejmá. Po zinscenovaných referendech prohlásí jakýkoli pokus o osvobození okupovaných území za útok na Rusko samotné, jeho celistvost, kulturu, tradice a kdoví, co ještě. Obrana vlasti (pravda rozšířené brutálním násilím a okupací) pak v zemi ovládané mýtem Velké vlastenecké války zdůvodní cokoli. Třeba i jaderný útok. Je to cynické, je to ničemné.

Jenže, jak chce nyní Putinův režim povolat 300 000 záložníků, vybavit je a vyzbrojit, zorganizovat v nových jednotkách
a rozmístit v místě bojů, když nebyl schopen po dlouhých měsících i letech příprav lidsky, logisticky a materiálně zajistit jednotky nasazené po 24. únoru? Kde pro mobilizované vojáky vezme aspoň trochu schopné velitele? Do čeho je v zimě oblékne? Jak je přinutí bojovat? Nebo je pošle na frontu bez vybavení a přípravy jako potravu pro děla? V mnohém to připomíná rok 1917.

Hodně napověděl i o­dklad Putinova projevu. Nepochybně za ním stála zoufalá nejistota, kam až má mobilizace zajít (doslova, co si vlastně počít) i nutné zajištění hranic – v hodinách před avizovaným projevem se stala nejhledanějším termínem na ruském internetu věta „Jak opustit Rusko“.

Ministr obrany Šojgu doslova řekl: „Dnes nejsme ani tak ve válce s Ukrajinou, jako spíš s kolektivním Západem.”…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články