Zacházeli s námi hůř než se zvířaty, řekl obránce Mariupolu o ruském zajetí

Obránce oceláren Azovstal Mychajlo Dianov. (@Kozatsky_D / se svolením autora)

Obránce oceláren Azovstal Mychajlo Dianov. | FOTO: @Kozatsky_D / se svolením autora

Vrchní seržant 36. brigády námořní pěchoty Mychajlo Dianov, jenž patřil mezi zajaté obránce Mariupolu, kteří byli koncem září vyměněni za ruské zajatce, popsal v rozhovoru pro Sky News nelidské podmínky v ruském zajetí.

„Zacházeli s námi hůře než se zvířaty. Nedalo se jíst. Na jídlo jste dostali 30 sekund. Za 30 sekund jste museli sníst vše, co jste mohli. Chleba byl schválně hodně tvrdý, chlapi, co měli vyražené zuby, se nestihli najíst. Po 30 sekundách jste museli přestat, okamžitě vstát a běžet. A tak to bylo pořád,“ popsal Dianov podmínky v ruském zajetí, které přirovnal k chování nacistů v koncentračních táborech.

Ilustrační foto. (Štěpán Mareš)

Podle Dianova okupanti zacházeli s vězni z Azovstalu nesmírně brutálně – svlékali je donaha, bili, svazovali a všemožně ponižovali. Navíc se je snažili i vyhladovět. Někteří z vězňů byli uvrženi do samovazby, kde byli opětovně nelidsky mučeni, protože se pokusili sebrat ze země nějaké bobule a sníst je. Tresty byly různé, ale rozhodně neměly nic společného s humánním přístupem k zajatcům – vězni byli biti holemi, dostávali elektrické šoky a věznitelé jim pod nehty vráželi jehly.

„Věřte mi, že po měsíci půstu, když zavřete oči, zapomenete na svou rodinu, svou zemi, všechno. Jediné, na co myslíte, je jídlo,“ řekl Dianov.

Ve věznici navíc okupanti drželi mnohonásobně více lidí, než by se do ní vešlo. Místo 150 osob to bylo až 800 jedinců. Kvůli neustálému pobytu v neuvěřitelné tlačenici začal mít Michail Dianov problémy s nohama a špatně chodí. Pouhé čtyři měsíce v „péči“ Rusů ho proměnily k nepoznání, zhubnul 40 kilogramů a výrazně se mu zhoršil zdravotní stav. Rusové totiž zajatcům, a to i zraněným či nemocným, neposkytovali téměř žádnou lékařskou péči.

Mychajlo Dianov měl v okamžiku zajetí zlomenou pravou ruku. Okupanti mu ji „operovali“ kleštěmi a bez narkózy. Proto mu během pobytu v zajetí srostla kost do půlkruhu. V současné době tak potřebuje přibrat aspoň 20 kilogramů, aby mohl podstoupit korekční operaci na paži.

„Všichni jsou zranění. Považuji se za duševně silného člověka, ale spousta věcí pro mě ztratila svou hodnotu,“ říká Mychajlo, jenž se podle odborníků bude psychicky zotavovat dlouhou dobu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články