Zachoval jsem se jako prase? ptal se Veselý, když zveřejnil slova Bradáčové mimo záznam. Kvůli 168 chce ale v ČT čistky

YouTube

Luboš Veselý. | FOTO: YouTube

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr. Přísloví, které věkem neumřelo, ale s drzouny ve funkcích znovu ožívá, má přesný překlad. Jde o suverénní, drzé chování a sebevědomí, kterým lze zapůsobit a získat úspěch, výhody a dobré společenské postavení, i když se nemá o co opřít. Drzá čela teď zamořují český veřejný prostor takřka všude. Krátké, leč obzvlášť drzé čelo nosí premiér, který vede zemi k záhubě. Extra parametry pak najdeme i v prezidentské kanceláři a v řadě parlamentních lavic. Drzá čela jsou totiž jako čínský vir: zamořují společnost.

Že se čelní drzost šíří odshora dolů, pak dokládá i čerstvý příklad člena Rady České televize Lubomíra Veselého. Jeho rozhořčení nad pořadem České televize 168 hodin, kde se ministryně Maláčová vyslovila o premiéru Babišovi jako o „debilovi“, aniž by si dělala hlavu z funkčních kamer a mikrofonů okolo, teď nebere konce.

archiv

„Tento bulvární způsob novinařiny je mi z duše odporný. Na obrazovce ČT, kterou si všichni platíme, ho vidím velmi nerad. Jistě si teď vyslechneme pohádky o tzv. veřejném zájmu, a za ten se dá ukrýt kde co… Pokud je opravdu něco ve veřejném zájmu, pak je to výměna vedení ČT,“ pranýřuje Veselý pořad ve spřátelených Parlamentních listech. Jen den poté, kdy na internetu vyhlásil anketní otázku, zda „168“ Nory Fridrichové považuje veřejnost za hodnotný pořad veřejné služby.

Drzé čelo Lubomíra Veselého přitom vydá za deset poplužních dvorů. V roce 2013 coby moderátor Pressklubu Frekvence 1 sám odstartoval aféru, kvůli které skončil tehdejší šéf protikorupční policie Martinec. Veselý se v rozhlasovém rozhovoru s vrchní státní žalobkyní zajímal, zda byl její manžel zapleten do podezřelé zakázky ministerstva práce a sociálních věcí.

Až po skončení rozhovoru, ale stále ještě ve studiu, se Lenka Bradáčová Veselému svěřila, že „kauzu“ s manželem na ni vyrábí šéf protikorupční policie. „Tak vám to prodal,“ posteskla si v domnění, že už není nahrávána. Byla. A moderátor Veselý pak její slova „mimo záznam“ zveřejnil.

„Paní Bradáčová se na to téma rozpovídala ještě ve studiu před několika mikrofony a úplně sama. Nebyl to tedy žádný tajně pořízený záznam ve stylu ABL,“ prohlásil tenkrát Veselý v Mladé frontě DNES. S tím, že jako novinář a občan cítil povinnost závažnou nahrávku zveřejnit.

„Čo bolo, to bolo.“ Dnes coby kontrolor veřejnoprávnosti pranýřuje Českou televizi ausgerechnet za odvysílání záznamu, v němž ministryně peprně označuje premiéra za viníka národní pandemické katastrofy. „Myslíte, že jsem se zachoval jako prase?“ ptal se Veselý před sedmi lety novináře MF DNES. Tenkrát jako dnes, chtělo by se dodat. Mimo záznam, samozřejmě…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner