Zachovat klidnou hlavu: Proč je očkování cesta z marasmu?

Ilustrační foto. (Pixabay/DrStClaire)

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/DrStClaire

Končící vládní garnitura nedokázala během epidemie čínského viru to nejdůležitější, naočkovat nejzranitelnější z nás. Třebaže média zaplňují veřejný prostor chmurnými vizemi či prožíváním covid déjà vu, zatímco známí apokalyptici „s mrazáky“ opět děsí hekatombami mrtvých, ve skutečnosti je vše, ostatně jako vždy, poněkud jinak. 

Jak praví známé přísloví, statistika je, slušně řečeno, věc ošemetná, zatímco ďábel se skrývá v detailu. V našem případě nemusíme žádného ďábla hledat, jelikož díky skvělé práci týmu profesora Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), máme k dispozici takřka veškeré údaje, které potřebujeme, a věřím, že pokud si nový ministr zdravotnictví vyžádá další podklady, obdrží je obratem.

Ústavní právník Jan Kysela (Profimedia)

Mám zde na mysli zejména data, která jednoznačně vyvrátí tvrzení rozličných samozvanců a konspiračních médií, strašících neúčinností očkování. Ano, i na jednotkách intenzivní péče leží osoby, mající obě dávky vakcíny. Je ovšem nutné vždy zdůraznit, že drtivou většinu na „jipkách“ představují právě nenaočkovaní (přes 80 procent).

V případě naočkovaných víme, že tito pacienti mají řadu přidružených komorbidit, ale především se jedná o osoby vyššího věku, u nichž se účinnost očkování časem postupně snižuje. Právě proto je nutné, aby nový ministr zdravotnictví disponoval údaji, jaký je časový odstup po podání druhé dávky u těchto pacientů.

Ostatně, Izrael již v létě informoval, že po půl roce od podání druhé dávky uskuteční podání třetí, což se děje i u nás, u rizikových skupin. Než přejdu dále, dovolím si prezentovat trochu čísel:

23. 10. 2020

Počet infikovaných: 15 252

Počet hospitalizovaných: 5044

Počet hospitalizovaných ve vážném stavu: 751

23. 10. 2021

Počet infikovaných: 4224

Počet hospitalizovaných: 823

Počet hospitalizovaných ve vážném stavu: 123

Média nás denně bombardují počty nově infikovaných, což je irelevantní. Důležitá jsou pouze čísla týkající se hospitalizovaných ve vážném stavu, z nichž plyne zásadní rozdíl mezi loňským a letošním podzimem. Zatímco v říjnu 2020 jsme „žili“ uvnitř tvrdého lockdownu, se zavřenými školami, kulturou atd., nyní, v říjnu 2021, žijeme normálním životem a naše děti chodí (díky Bohu!) do školy. A přesto žádná apokalypsa nenastala a nenastane, jelikož takřka 70 procent z nás se nechalo naočkovat a další miliony si nemocí prošly.

Miloš Zeman se svým poradcem Martinem Nejedlým (ČTK)

Babišova vláda ovšem fatálně selhala během očkovací kampaně, která následovala po tvrdých nekonečných lockdownech a sériích zmatečních nařízeních, nedodržovaných ani některými vládními činiteli. Do dnešního dne tak bohužel nevíme, proč cca půl milionu seniorů (zejména v pohraničí) zůstalo nenaočkováno. Nevíme, kolik z nich odmítá očkování z ideologických důvodů, nebo se jedná o logistické obtíže a vakcína se k nim jednoduše nedostala.

Jedno je jisté! Je na čase se smířit s tím, že covid tu zůstane, a stejně jako s chřipkou s ním musíme normálně koexistovat: žádné lockdowny, ani uzavření škol či kultury ho nezastaví. Kupříkladu ve Velké Británii, která má jenom o trochu vyšší proočkovanost (ale my jsme vinou neschopnosti Babišovy vlády bezkonkurečně nejpromořenější národ na světě), se karanténa dětí do 18 let netýká a roušky ve školách se nenosí. Zatímco počty infikovaných na britských ostrovech dosahují jarního maxima, tak počty úmrtí jsou desetkrát nižší.

Vláda „rekonstrukce“ pod vedením Petra Fialy bude mít před sebou obtížný úkol: přesvědčit velkou skupinu nejzranitelnějších spoluobčanů, aby se nechala naočkovat. Očkování je totiž skutečně jediná cesta, jak z tohoto marasmu ven.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]