Záchrana podnikání u nás a v zahraničí? Nebe a dudy

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) | FOTO: ČTK

Vláda celkem efektivně chrání zdraví a životy občanů. Daří se jí to hlavně proto, že občané jsou ukáznění a velmi tomu sami pomáhají. Vláda by měla ale chránit i českou ekonomiku, tedy podnikání. To se jí nedaří, pravděpodobně vinou jejího nezájmu o malé a střední podnikání. Musíme tedy být ostražití a velmi aktivně musíme bránit zájmy českých firem a živnostníků.

Vše, co dosud vláda v ekonomické oblasti dělá, je nedostatečné, některé kroky jsou dokonce destruktivní. Pokud by vláda pokračovala v takovém modu přístupu k pomoci-nepomoci českému podnikání, pak výsledkem bude krach 20–25 % českých malých a středních firem a až 30 % živnostníků. To je jistě výsledek nežádoucí, zvláště když si uvědomíme, že právě malé a střední podniky a živnostníci jsou největším zaměstnavatelem. A katastrofou by pak bylo to, co by jistě následovalo – převzetí uvolněných trhů a oborů nadnárodními řetězci, výrobci a obřími holdingy, jakým je třeba Agrofert.

Pavel Hofman

Takovému scénáři je třeba zabránit za každou cenu. Vláda musí (i když vládní politici tak neradi slyší tento imperativ) podpořit rychle a účinně české malé a střední podnikání.

Vláda nám tvrdí, že dělá více než jiné země. Pojďme její tvrzení porovnat s fakty. 

My máme program Antivirus s kompenzací části mezd zaměstnanců, ovšem jen pokud zaměstnavatel splní náročné podmínky. A ještě má vláda vyhlásit režim, v jehož rámci by měl stát podle ministra Havlíčka firmám s poklesem příjmů o 30 % kompenzovat 20 % mezd. V Austrálii vytvořili jednoduchý systém, kdy každá OSVČ, které spadne příjem pod 2000 AUD měsíčně (v přepočtu 30 tisíc Kč), dostává příspěvek ve výši 1100 AUD, tedy zhruba 16.500 Kč měsíčně, a zároveň může pokračovat v provozování živnosti, pokud je to možné. Firmy, kterým klesl příjem o 30 % a více, dostávají v Austrálii kompenzaci ve výši 3000 AUD, tedy 45 tisíc Kč na zaměstnance.  

V České republice musí firmy, které byly nuceny z nařízení vlády zavřít své provozy, platit své běžné výdaje a jedinou pomocí, kterou dostanou, je podpora na zaměstnance nebo půjčka. V Dánsku dostanou firmy, kterým bylo takto znemožněno podnikat, proplaceno 100 % svých běžných výdajů. Firmy, kterým se snížil obrat o 40 % a více, mohou požádat o proplacení běžných výdajů. Ty jim budou kompenzovány ve výši až 80 %. V Česku nedostanou takovéto firmy od státu nic.

Živnostníci, kterým se v Dánsku sníží jejich příjem o 30 % a více, dostanou kompenzaci ve výši 75 % svých běžných příjmů, a to až do výše 23 tisíc DKK měsíčně, tedy zhruba 85 tisíc Kč. U nás se živnostníci dočkali jednorázové „podpory“ ve výši 25 tisíc Kč na přibližně měsíc a půl, tedy 500 Kč na den. Co bude potom, nikdo neví.

V Holandsku dostanou firmy, které přijdou o 20 % a více svého obratu, vládní podporu na platy zaměstnanců, a to až ve výši 90 % v závislosti na tom, o kolik jim poklesne obrat.

V Rakousku se postarali o nejohroženější skupinu živnostníků. Pokud splňují podmínku poklesu příjmů o 50 % a zároveň měli v minulém roce čistý příjem do 33 tisíc eur, tj. zhruba 750 tisíc Kč čistého měsíčně, dostanou vyplacenou jednorázovou podporu ve výši 500 nebo 1000 eur. K tomu budou dostávat 80 % svého běžného příjmu, a to až do výše 2000 eur, tedy asi 55 tisíc Kč měsíčně. 

Je zřejmé, že proklamovaná pomoc vlády českým malým a středním firmám a živnostníkům je chiméra a vláda o skutečnou a účinnou záchranu ohrožených firem a živností nemá zájem.

Podnikatelské odbory žádají vládu, aby si vzala příklad ze zemí, kde to myslí se svými občany, se svým podnikatelským sektorem vážně, a aby začala účinně podporovat malé a střední firmy a živnosti. Je nutné, aby stát pomohl podnikatelům a živnostníkům uhradit část jejich nákladů a aby jim kompenzoval část jejich ztrát. Jen tehdy se česká ekonomika znovu rozběhne, jen tehdy nám nebude hrozit skokový nárůst nezaměstnanosti.

Autor je předseda výboru Podnikatelských odborů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner