Záchranářka podle Jermanové šířila poplašnou zprávu. I hejtmanka však psala, že pomůcek je málo. Podá oznámení i na sebe?

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová  (ČT)

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: ČT

Středočeský kraj pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) podal trestní oznámení kvůli údajnému šíření poplašné zprávy v podobě otevřeného dopisu, v němž si záchranářka Veronika Brožová 17. března stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek. Sama hejtmanka ovšem ještě deset dní poté také psala, že pomůcky chybějí a že je akutně potřebují. Je tedy šiřitelkou poplašných zpráv i ona? Podá oznámení i na sebe? Pak by mohla přidat jedno i pro nepravdivou, obratem vyvrácenou zprávu o Německem zadrženém kamionu, kterou před časem šířila.

Pracovnice záchranky Veronika Brožová ze Zdib napsala 17. března otevřený dopis hejtmance svého kraje Jaroslavě Pokorné Jermanové z hnutí ANO. V něm mimo jiné uvedla, že s kolegy mají k dispozici jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky že mají z vlastních zdrojů. Její stížnost publikoval web Náš region. Středočeský kraj ovšem tvrdí, že dopis obsahuje nepravdy, a naplňuje tudíž skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Protože byl zveřejněn v době trvání nouzového stavu, zabývají se jím kriminalisté z odboru extremismu a terorismu.

Brožová od záchranky odchází a mluví o neskutečném tlaku, který je na ni vyvíjen bohužel i ze strany nadřízených. Celá situace jí prý připomíná 50. léta a jasně podle ní odráží to, jak se hnutí ANO chová nejen na kraji, ale i na celostátní úrovni. Zastrašuje a vyhrožuje. Stále trvá na tom, že v březnu byl pomůcek nedostatek, a pokud se to poté alespoň zčásti zlepšilo, připisuje to tomu, že právě po její výzvě začali lidé nabízet pomoc.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Nezůstalo ale jen u oznámení. Hejtmanka Pokorná Jermanová se minulý týden dokonce obrátila na policii se žádostí, aby krajem podané trestní oznámení znovu posoudila. Podle portálu iRozhlas o tom informovala Helena Frintová z krajského úřadu, podle níž něco takového představuje zcela ojedinělý případ. Zásah do policejního vyšetřování to ale podle ní není, důvod hejtmančiny žádosti neobjasnila.

Zajímavé ovšem je, že 27. března, čili ještě deset dní poté, co záchranářka Brožová svou stížnost zveřejnila, sama hejtmanka na svém oficiálním profilu na sociálních sítích volala o pomoc: „Potřeba ochranných pomůcek (respirátorů, roušek) je aktuální. Jste-li výrobce nebo dodavatel, pošlete případné nabídky…“ Doplnila adresou, kam je třeba nabídky zasílat, a zakončila hashtagem „osobní odpovědnost“. To dnes zní jako takzvané kouzlo nechtěného. Protože pokud záchranářka lhala, žádný nedostatek se nekonal a možná svým sdělením spáchala trestný čin, pak psala nepravdy i paní hejtmanka, děsila národ poplašnou zprávou a měla by tedy vyvodit onu osobní odpovědnost a podat oznámení i na sebe.

Je ale vcelku zřejmé, že ve skutečnosti je to úplně opačně, a sice, že pravdu tehdy měly obě. Ono by asi bylo dost divné, kdyby v době, kdy se se zoufalým nedostatkem ochranných pomůcek potýkala celá republika, jich zrovna jen ve Středočeském kraji bylo dost. To jen internet má sloní paměť a občas nějaké ty poklady vydá.

Pokud bychom ale nějakou prokazatelně nepravdivou, a dost možná tedy i poplašnou zprávu přece jen najít chtěli, stačí se rovněž porozhlédnout u paní hejtmanky. Na počátku března, v rozjitřené atmosféře začátku pandemie, rozhlásila v médiích zprávu o tom, že kamion s ochrannými pomůckami mířícími do Středočeského kraje zabavilo Německo. Velvyslanec Spolkové republiky Německo Christoph Israng ovšem prohlásil, že žádný německý orgán nemá o zabavení zásilky pro Česko povědomost. „Paní hejtmanko, dementujte prosím své tvrzení, že Německo zadrželo zdravotnický materiál… Nešiřme v době COVID-19 falešná obvinění, ale pomáhejme si…,“ vyzval ji mimo jiné na Twitteru. Němečtí celníci rovněž prohlásili, že žádný kamion zabaven nebyl.

A realita? Ředitel benešovské nemocnice, kam měla dodávka směřovat, později pro Deník N uvedl, že k zadržení ve skutečnosti došlo na holandsko-německé hranici a že zemí, která zákaz vývozu ochranných pomůcek uplatnila, bylo Nizozemsko.

Paní hejtmanka by měla být ve věci poplašných zpráv důsledná a podat trestní oznámení tudíž i na sebe. Nepodložené řeči o tom, že kvůli Němcům jsou středočeské nemocnice v ohrožení, lidi tenkrát taky dost vyděsily.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]