Zachránce tisíců Židů. Student Marek Frauwirth byl popraven 17. listopadu 1939

Marek Frauwirth (Wikimedia Commons / Public Domain)

Marek Frauwirth | FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

Ve středu v podvečer byla ve Slovenském domě slavnostně pokřtěna kniha spisovatele Jozefa Leikerta Rozčísnutý čas Marka Frauwirtha, jež je věnována jednomu z popravených studentů, které nacisté bez soudu zastřelili 17. listopadu 1939 v ruzyňských kasárnách.

Marek Frauwirth byl slovenský Žid a aktivista, který se narodil 8. listopadu 1911 a po maturitě na obchodní akademii v Banské Bystrici se v roce 1932 přestěhoval do Prahy kvůli studiu na ČVUT. Po úspěšném absolvování získal na jaře 1939 titul komerčního inženýra. Přestože jej rodina přesvědčovala, ať se vrátí na Slovensko, zůstal v Praze a pokračoval ve studiu na Vysoké škole obchodní. Zároveň pracoval jako účetní v továrně Walter a později byl vedoucím dámského oddělení obchodního domu Baťa v Praze na Václavském náměstí.

(Týdeník FORUM)

Od podzimu 1939 byl také nediplomatickým pracovníkem slovenského konzulátu v Praze, kde se podílel na vydávání falešných pasů, jejichž držiteli se stávali buď odbojáři, nebo Židé, kteří potřebovali vycestovat za hranice tehdejšího protektorátu. Celkem vydal 2216 pasů a díky jeho pomoci se podařilo uprchnout například pozdějšímu spisovateli a ministru kultury Pavlu Tigridovi. Kromě toho se zapojil i do vydávání a distribuce protiněmeckých letáků a tiskovin.

V půl páté ráno 17. listopadu 1939 byl však zatčen a téhož dne spolu s dalšími zadrženými studenty zastřelen v bývalých dělostřeleckých kasárnách v Ruzyni.

V roce 2019 mu byl na chodníku před domem U Kočků v Jilské ulici na Starém Městě, kde bydlel a odkud byl odveden gestapem, odhalen pamětní kámen zmizelých, stolperstein.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články