Zachraňte Hniličku, než se z něj stane Babišův užitečný idiot

ČTK

Milan Hnilička | FOTO: ČTK

Bývalý hokejový gólman Milan Hnilička bude mít na starosti miliardy. Jako šéf Národní sportovní agentury totiž rozdělí dotace, po nichž touží snad každý. Poslanec za hnutí ANO to třeba může myslet dobře a rád by pomohl zanedbanému sportu v naší zemi, ale narazí. V horším případě se dostane do situace a pozice, která neodpovídá tomu, co jako výborný brankář dokázal.

Už jako hokejista patřil Hnilička mezi oblíbence jak u diváků, tak u svých spoluhráčů. Byl nekonfliktní a s výrazem nevinného chlapce ničil soupeřovy útočníky. Nyní se ovšem dostane mezi takové „ranaře“, které vídával, jen když vyřizoval nový kontrakt. Právě těm velkým klukům, kteří ovládají český sport, má nyní hodný Milan odepírat peníze.

Pavel Hofman

Je jistě dobře, že v čele sportovní agentury usedl sportovec, avšak stále to má svá ale. Třeba je zvláštní, proč Andrej Babiš, který se o sport zajímá pouze před volbami, tuto organizaci chtěl. Nutnost jejího zřízení je také velmi diskutabilní, ale teď už se pouze dá čekat, až nastane nějaký problém, a třeba se zruší.

Potíž s agenturou nastat musí. Miliardy, na nichž sedí zakřiknutý Hnilička, totiž velmi rychle zmizí, aniž by se rozptýlily tam, kam je slibováno. Těžko si totiž bývalého hokejistu představit v situaci, kdy se hádá o peníze s tenisovým bossem Kaderkou, nebo fotbalovými šíbry. Lehkou bezradnost ukázal bývalý gólman už v nedělních Otázkách Václava Moravce. Dalším Hniličkovým minusem je i jeho minimální manažerská zkušenost. I to naznačuje, že má být pouze Babišovým užitečným idiotem.

Právě premiér je přece tím, kdo se neustále ohání požadavkem, že nejen ministři, ale všichni vedoucí pracovníci mají být především dobrými manažery. Stačí si vzpomenout, že kvůli nedostatkům v této roli byla údajně odvolána bývala ministryně spravedlnosti Helena Válková. Minimálně to tedy psaly Lidové noviny, po jejichž článcích Babiš svou ministryni odvolal.

Na to, aby se tedy Hniličkovi nechal dostatečný prostor získat zkušenosti, je třeba ho vybavit kvalitními spolupracovníky, kteří mohou být užiteční ihned. Zatím se nejvíce hovoří o Janu Birkem, sociálnědemokratickém starostovi Náchoda. Právě to, že se v jeho městě na sport hodně dbá, má být dostatečným doporučením pro členství v Agentuře. Mezi dalšími jmény figuruje i Jaromír Jágr, s nímž by Hnilička po ledě určitě rád spolupracoval i v kanceláři.

Zbyněk Pecák

V momentě, kdy by hokejová legenda na nabídku kývla a stala se součástí Národní sportovní agentury, se však dostaneme do situace, kterou jsme se měli snažit vymýtit. Jágr je nepochybně zkušený hráč, ale zároveň je také majitelem extraligového Kladna. Kdyby měl spolurozhodovat o dotacích, kopírovalo by to situaci Miroslava Pelty. Ten také stihl vést fotbalový svaz a zároveň být šéfem jabloneckého klubu. V poslední době se rozmohl pojem střet zájmů a tohle by bylo jeho ukázkovým případem.

Hnilička to prostě nebude mít jednoduché a musí se připravit na to, že se budou všichni snažit ho využít. Zatím ho všichni znali jako férového muže. Jestli se to  pod šéfem Babišem změní je otázkou času. Během něj se ukáže, jak pevný má charakter. Snad se i o tomto tématu nebude radit se svým kamarádem Jágrem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner