Začíná 3Kino Fest, festival středoevropských filmů, tentokrát v online podobě

Logo 3Kino Fest (Web 3Kino.cz)

Logo 3Kino Fest | FOTO: Web 3Kino.cz

Již posedmé se koná mezinárodní filmový festival 3Kino Fest, zaměřený na středoevropskou kinematografii. Letošní ročník se uskuteční online, a to od 4. do 15. listopadu. Festival nabídne zásadní snímky let 2019 a 2020, z českých například filmy Havel či Nabarvené ptáče. Slavnostní vyhlášení cen proběhne 14. listopadu.

Letos je v soutěžní sekci zařazeno sedmnáct snímků. Tradičně nejpočetnější účastník, Polsko, představí celkem osm filmů. Například prvotinu Małgorzaty Imielské Vše pro mou matku nebo drama Piotra Domalewského I Never Cry. Maďarsko nabídne snímek On the Quiet a emotivní příběh z minulého století Ti, kteří zůstali.

Česko-slovenská účast je letos velmi silná. Velkým adeptem na hlavní cenu je snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče, který získal deset Českých lvů za rok 2019. Soutěží také režisér Slávek Horák s životopisným filmem Havel a Jiří Mádl se snímkem Na střeše. Představí se například i drama Budiž světlo a rodinný film Mohyla režiséra Andreje Kolenčíka.

V rámci doprovodného programu se představí dva dokumenty: Stíny impéria, který sleduje život na území bývalého Sovětského svazu, a Projekt Orwell aneb 2 + 2 = 4?, vycházející ze slavné Orwellovy knihy. Spolu s projekcí proběhne online setkání s režisérem posledně jmenovaného snímku Václavem Müllerem.

Online studio v Ústřední knihovně v Praze uvede také setkání se známou dabérkou a dabingovou režisérkou Miriam Chytilovou. Ta nabídne několik workshopů na téma překlad, dabing a titulky.

V porotě, která rozhodne o tom, jaké filmy budou oceněny, zasedne polská režisérka točící české filmy Agnieszka Holland, polský herec Maciej Stuhr, filmový kritik Jerzy Armata, slovenská herečka Livia Bielovic a zakladatel portálu ČSFD.cz Martin Pomothy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]