Začíná nová studená válka. Mezi Čínou a západními demokraciemi

Eric Drooker

Do Austrálie utekl čínský zpravodajec, který již předal australské kontrarozvědce ASIO spoustu informací o čínských vlivových aktivitách, například v Hongkongu nebo proti Tchaj-wanu. Jde o prvního čínského zpravodajce, který nejenže utekl z komunistické Číny, ale veřejně přiznal své jméno. To je obrovská kauza pro celý čínský represivní aparát, podobně jako když za studené války utíkali z komunistických států jejich zpravodajci. Díky jejich znalostem tak demokratické státy lépe vědí, jak proti nim totalitní nepřítel postupuje a na co se připravit.

Mnoho lidí to v Evropě nechce vidět, ale pomalu začíná novodobá studená válka mezi Čínou a západními demokraciemi. Můžeme tomu říkat různě, ale fakticky jde o konfrontaci mezi komunistickou Čínou a demokratickými státy – spojenci Ameriky. Můžeme předstírat, že chceme být neutrální, ale to v takhle velkých geostrategických konfliktech prakticky nejde. Budeme si muset vybrat, zdali stojíme na straně demokratických států, nebo komunistické Číny a jejích satelitů.

Proto si Čína v našem regionu nakupuje tolik politického vlivu, protože chce zajistit, že v budoucí konfrontaci Čína – USA nebudeme stát na americké straně. Čínským cílem je izolovat svého hlavního protivníka, a proto se snaží infiltrovat menší státy, prakticky je odloupnout od aliance západních demokracií. Obchod je nástroj k této strategii, nikoliv její cíl.

Tato dlouhodobá konfrontace bude kvůli novým technologickým prostředkům a metodám prosazování tlaku jiná než ta mezi USA a SSSR, zdi nebudou nutně fyzické, ale digitálně-informační. Proto se Čína tolik snaží na sílu donutit jednotlivé státy, aby do svých nových sítí 5G prosadily její firmu Huawei, přes kterou nás v případě krize bude moct výrazně ovládat. Také k vojenské konfrontaci bude docházet v asijském regionu, ne nutně u nás v Evropě, kde Čína užívá k prosazování své vůle jiné prostředky.

Převzato z facebookového profilu autora

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články