Babiš hystericky křičel na Kalouska, když mluvil o dotacích Agrofertu

Eric Drooker

Sledování diskuse Babiše s Kalouskem je masochistická akce. Nemá to žádnou informační hodnotu. Jde pouze o otřesné divadlo, které provozuje Andrej Babiš. Sledovali jsme mimořádně nekulturní a chaotickou směsici výkřiků, urážek, absurdních výlevů, kterými chce Babiš lidi dojmout a s oblibou přitom používá populistická hesla o uprchlících, a to i zcela mimo kontext debaty. Jen proto, aby přilákal méně inteligentní voliče.

Duel Kalousek vs. Babiš začal interpretací voličských preferencí. Bronislav Kvasnička z TNS Aisa říká, že Babišovo hnutí ANO stále ztrácí. Ale má 26 procent, ČSSD 18, ODS 10,5 a TOP 09 má 9,5 procenta. Na otázku Václava Moravce, zda by se neměli oba politici definovat jinak než jen jako „antibabiš“ a „antikalousek“, Babiš v úvodu říká, že tu není žádná opozice proti vládě. Je tu jen opozice proti Babišovi. Kalousek nemá žádný program a stále lže, a to od rána do večera.

Kalousek říká, že postoj „antibabiš“ je pouze mediální zkratka, která označuje odpor vůči nedemokratickému a korporativistickému modelu státu, který stál u zrodu italského fašismu a který dnes u nás reprezentuje hnutí ANO.

Typické výroky z duelu:

Babiš: Celá sněmovna je blokovaná panem Kalouskem, může si mluvit, jak chce dlouho.

Kalousek: V Babišových novinách je cenzura.

Babiš: Hnutí ANO dostalo milion hlasů a dvě strany pravice nedostaly dohromady to, co my, a oni nás blokují. Co to je za systém? My nemůžeme přidávat důchodcům… protože musíme pořád poslouchat od rána do večera ty lži a nemůžeme kvůli nim pracovat.

Komentář SF: Atmosféra by se dala krájet. Nemyslím si, že nastolení první otázky, zda jsou oba pánové programově pouze „antibabišem“ a „antikalouskem“, je od Václava Moravce férová a správná. Navozuje to dojem, že jde jen o nějaké osobní animozity. To není ani trochu pravda. Kalousek má pravdu, že jde o fundamentální střet přístupů ke státu.

Je komické, že Moravec kritizuje Kalouska, když říká, že je v Babišových novinách cenzura. Je opravdu zajímavé, že si toho pan Moravec nevšiml… Jinak diskuse o hazardu není moc důležitá. Nemá smysl se k ní vyjadřovat. 

Bronislav Kvasnička z TNS Aisa říká, že důvěra ve vládu klesá, protože veřejnost má pocit, že vláda málo bojuje proti korupci. Moravec tvrdě požaduje vysvětlení od Andreje Babiše, jak je to se zákonem o veřejných zakázkách.

Komentář: Moravec je nyní tvrdý na Babiše, ale je škoda, že s ním nemluví o zakázkách, které získává Agrofert. Babiš je nyní ve značné defenzivě. Tvrdí, že on je jediný zásadový v boji proti korupci a on tlačí na zveřejňování všeho podezřelého. A dělá ze sebe chudáka, že mu v tom všichni brání.

Typické výroky z duelu:

Kalousek: To považuji za mistrovství. Babišova firma manipulovala veřejnými zakázkami a Babiš tvrdí, že on bojuje proti korupci. Dovolte, abych vyjádřil kompliment. Nepodpoříme zákon o veřejných zakázkách, protože je špatný. Chtěli jsme, aby firmy, které dostávají více než 20 milionů korun na dotacích, zveřejnily, co s nimi dělají. Hnutí ANO jako jeden muž tomu zabránilo.

Babiš: Takhle Kalousek lže. Moje firma přivedla 20 miliard korun na daních a dostala z českého rozpočtu jen jednu miliardu.

Kalousek: Babiš záměrně nemluví o evropských dotacích a o dotacích z krajských rozpočtů. To jsou také veřejné rozpočty. Ministr financí, který má být strážcem čistoty rozdávání těchto dotací, je také nejvyšším jejich příjemcem.

Moravec zahájil diskusi o tom, že ministerstvo financí odpustilo odvody firem ve výši 6 miliard.

Kalousek: Je třeba upřesnit, že Andrej Babiš neodpustil daně, ale odpustil penále za nedodržení rozpočtové kázně. A odpustil si 1,5 miliardy korun Agrofertu. I já jsem odpouštěl penále, ale nikdy sám sobě.

Eric Drooker

Babiš: On lže, já jsem nemohl nikomu žádné daně odpustit a nejsem blázen, abych něco sám sobě odpustil.

Komentář: Věc je zcela jasná. Kalousek i Babiš popsali techniku odpuštění odvodů stejně, shodli se na tom, že jde o penále. Kalousek jen upozornil na to, že nikdy neodpustil penále sám sobě. Přesto začal Babiš opět hystericky řvát, že Kalousek lže. Babišova technika je jednoduchá. Křičí jako pavián a chce lidi dojmout. Na konkrétní problém, že jeho úřad odpustil penále sám sobě, vůbec neodpověděl.

Diskuse přechází ke státnímu rozpočtu:

Babiš: Snížil jsem státní dluh o 19,8 miliardy. Kalousek zemi zadlužil o 600 miliard. On ji zadlužil a já to po něm napravuju. Máme největší růst v Evropě. Tady se staví a máme druhou nejmenší nezaměstnanost Evropě.

Babiš dále říká, že musíme začít vydávat víza pro Ukrajince, Nepálce a pro Mongoly, protože naši lidé už nemají zájem na mnoha místech pracovat.

Komentář: Vzhledem k Babišově ostré antiimigrační rétorice je zvláštní, že začal rozlišovat skupinu přijatelných imigrantů, kteří budou místo nás pracovat, a nepřijatelných, kteří by nám mohli škodit. To by měl ještě více rozvést.

Kalousek: Strukturální deficit sdělil pan Babiš v podstatě na nule. Během současné vlády se strukturální dluh zhoršil. Vycházím z čísel ministerstva financí. Když pan ministr zlepšuje mírně rozpočet, tak je to tím, že rozpouští všechna aktiva a rezervy, a tím opticky zlepšuje situaci. Mám řečnickou otázku, co kdybyste spíše ta aktiva navyšoval, když ekonomika roste?

Eric Drooker

Babiš: Zase lže. Já vracím důchodcům sedm miliard, které jim nedal.

Moravec upozornil Babiše na vulgarismus. Babiš neví, že nějaký použil. Kalousek poznamenal, že to je u Babiše normální, neboť on neví, že by řekl něco špatného.

Kalousek: Výdaje státního rozpočtu za Babiše akcelerovaly. Všichni víme, že se vám ty daně nedaří vybírat.

Babiš: My nechceme žádné uprchlíky. My tady ty uprchlíky mít nebudeme a my si vybereme, koho budeme zaměstnávat, a ne že nám to bude říkat Brusel.

Komentář: Babišův další brilantní kousek. Místo toho, aby odpověděl, tak začal křičet, že tady nechceme uprchlíky. Zapomněl dodat, že oni sem také nechtějí.

Babiš na otázku problematického zaměstnání syna místopředsedy ANO Faltýnka: Faltýnkův syn dělá auditora za 25 tisíc. On (Kalousek) zaměstnával trestně stíhaného pana Šnábla, pravicové strany tady rozkradly republiku a vy se tady zabýváte nějakým synem našeho funkcionáře. Jak tady tento zloděj, tento korupčník Kalousek může vůbec sedět? Ale to vy jste ho pozval (na Moravce).

Eric Drooker

Moravec: On je ale stejně jako vy voleným zástupcem lidu.

Babiš: Tak je mi teda těch lidí líto.

Komentář: Ať se hovoří o čemkoli, tak Babiš obrátí diskusi k tomu, že je Kalousek lhář a tunelář. Od člověka, který vytuneloval státní podnik Petrimex, je to fantastický výkon.

Celkové hodnocení:

Andrej Babiš vyvádí jako pavián a nemá téměř žádné argumenty. Obecně působí jako člověk, který je v defenzivě a neuznává žádnou kulturu diskuse. Kalousek byl klidný, měl nadhled, ale nestihl říci nějaké nové zásadní skutečnosti. Zjevně podcenil přípravu a na vykřičenou techniku Andreje Babiše nepoužil adekvátní reakce.

Moravcův slabý výkon ostře kontrastuje s nabubřelou a nesmyslně divadelní úvodní znělkou pořadu, která prezentuje našeho prestižního moderátora jako nějaké antické božstvo. Přitom duel Kalouska s Babišem byl chaotický, rozkouskovaný do krátkých bloků, v nichž debatéři nikdy k ničemu podstatnému nedošli a dojít ani nemohli. Stěží jen prezentovali své postoje. Babiš hovořil delší dobu a strhával na sebe pozornost expresivitou svého vystupování. Moravec se snažil být k němu přísný, ale „pedagogický“ efekt to nemělo žádný. 

Eric Drooker

 

Fotografie před začátkem duelu. Jako by se ani na sebe moc nezlobili, že..

aaa4

 

aaa5

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner