V pondělí začne očkování proti covidu čtvrtou dávkou. Ministerstvo řeklo podrobnosti

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) (Úřad vlády ČR)

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) | FOTO: Úřad vlády ČR

Od pondělí začne očkování čtvrtou, posilovací dávkou proti covidu-19. Bude pro lidi nad 18 let, kteří mají od posledního očkování čtyři měsíce. Na páteční tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Očkovat by se podle něj měli především lidi nad 60 let a osoby se zdravotními problémy. Válek chce se zdravotními pojišťovnami od příštího týdne jednat také o proplácení PCR testů.

„Po dohodě se Světovou zdravotnickou organizací, Státním ústavem pro kontrolu léčiv a hlavní hygieničkou jsme rozhodli o tom, že od pondělí bude možné se nechat přeočkovat čtvrtou dávku pro všechny občany České republiky od 18 let,“ oznámil Vlastimil Válek.

(ČTK)

Čtvrtou dávku vakcíny by podle něj měli využít především lidé nad 60 let a ti, kteří jsou po transplantaci nebo mají další nemoci, například cukrovku či poruchu imunity. Čtvrtá dávka by se měla podávat nejdříve čtyři měsíce po té třetí.

Získat vakcínu bude od příštího týdne podle náměstka ministra Josefa Pavlovice (Piráti) možné bez registrace, registrační systém s objednáním pak začne znovu fungovat od 15. srpna. Čtvrtou dávku je podle resortu možné získat v takzvaných walk-inech, kterých je v Česku přes padesát. Naočkovat se lidé mohou také v některých nemocnicích a u některých lékařů. Používat se budou vakcíny od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.

„Očkování je dobrovolné, proto děkuji všem, kteří jsou zodpovědní a zajdou si před podzimem na další dávku. Našim zdravotníkům, pacientům i celé společnosti to pomůže lépe zvládnout několik následujících měsíců,” doplnil Válek.

Podle šéfa zdravotnických statistiků Ladislava Duška covidová epidemie v Česku začala znovu sílit a procento pozitivních výsledků u testovaných se zvedá. Počty by mohly růst ještě dva týdny, pak by mohl pravděpodobně nastat zlom, uvedl Dušek. Dodal, že lidí v nemocnicích přibývá mírně a s velmi těžkým průběhem se léčí nyní 26 lidí.

(AdobeStock)

Podle ministra však vláda přísná omezení neplánuje, řídit se chce výsledky analýz. „Věříme občanům, nechceme dělat zbytečné restrikce,“ prohlásil Válek. Podle něj všechna nařízení, která se dříve přijímala, smysl neměla. Zdůraznil ale, že covid je vážná a smrtelná nemoc a je potřeba k ní tak přistupovat.

Válek proto doporučil nošení roušek a respirátorů. „Doporučujeme je v hromadné dopravě především všem těm, kteří jsou riziková skupina nebo kteří mají příznaky infekčního onemocnění,“ řekl ministr zdravotnictví. Nasadit ochranu úst bychom podle něj měli i ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články