Moravec varoval před plíživou autokracií. Podle některých soudců je vyhrožování genocidou právo na názor, řekl

Moderátor Václav Moravec (ČTK/Krumphanzl Michal)

Moderátor Václav Moravec | FOTO: ČTK/Krumphanzl Michal

Novinář a moderátor Václav Moravec varoval před plíživou autokracií a ohrožením žurnalistiky. Ve svém projevu na Václavském náměstí u příležitosti výročí 17. listopadu se také opřel do proruského dezinformátora a zadluženého malíře pokojů Jakuba Netíka. Ten v minulosti podle webu Aktuálně.cz šířil lži o vakcínách proti koronaviru, odrazoval lidi od očkování a jako lék jim nelegálně prodával odčervovací pastu pro koně Ivermektin. Novinářům, kteří na jeho chování upozornili, následně vyhrožoval na sociálních sítích.

„Před třiatřiceti lety přišla naděje, že po životě ve lžích komunistického režimu začneme žít v pluralitní demokracii, kterou tvoří fakta, jejich relevance a svobodný dialog. Po třiatřiceti letech se smiřujeme s tím, že je plíživá autokracie tím, která žurnalistiku narušuje, a žurnalistika faktů je její první obětí,“ prohlásil Moravec v úvodu svého projevu na Koncertu pro budoucnost, který ve čtvrtek probíhal na Václavském náměstí.

()

„Žurnalistika bránící se přílivu pseudovyváženosti, kdy je zadlužený malíř pokojů nemalou částí veřejnosti považován za stejného odborníka na koronavirus jako vystudovaný virolog s dvacetiletou praxí. Zadlužený malíř, který vyhrožuje novinářům druhým norimberským procesem, když poukáží na jeho obchod se strachem,“ pokračoval známý moderátor.

Narážel tak na slova již zmíněného dezinformátora Netíka, který vyzýval mimo jiné k likvidaci novinářů. „Bakala, Aktuálně.cz, Babiš, Soros, tohlencto. Neskutečný. A nikomu se nic neděje. (…) Čaputka, tady ta zmije. Já doufám, že to, co někdo vyvěsil – norimberský proces 2 – je pravda a že tady ty hovada všechny pověsí. Doufám, že se tak stane,“ vyřvával podle webu Aktuálně.cz na videu, které na facebooku živě odvysílal pro více než pět tisíc sledujících. Prověřování výhrůžek policie odložila s tím, že Netíkovy výroky nebyly trestné.

Moravec ve svém čtvrtečním projevu pokračoval varováním, že žurnalistika postavená na faktech se stává obětí pseudomyšlení, které opanovalo svět sociálních sítí. „Můj oblíbený psycholog Erich Fromm, popisující dvojznačnost naší svobody, která se může stát na straně jedné branou možností, stejně jako na straně druhé cestou do úzkosti z osamění a izolace. Erich Fromm vymezil pseudomyšlení vůči pravému kritickému myšlení,“ vysvětlil moderátor.

Podle něj dnešní podoba pseudomyšlení vede k tomu, že editoři v České televizi jsou označováni za cenzory. „Média veřejné služby, což jsme slyšeli i dnes, jsou považována za hlásnou tvorbu vládní většiny, pokud jdou proti logice pseudomyšlení, tedy když nepopírají existenci koronaviru či nezaměňují agresora za oběť jako při válce na Ukrajině,“ vzkázal Moravec.

„Žurnalistiku faktů ohrožuje i davová cenzura, která se ji s pomocí sociálních sítí snaží nahradit žurnalistikou pseudomyšlení, kupříkladu řečeno Trumpovými slovy o ukradených volbách, o očkování jako genové manipulaci. Žurnalistika faktů byla první na ráně jako pomyslný kanárek v dole. Další v řadě může být školství, soudnictví, věda a nakonec i demokracie, kterou dnes oslavujeme,“ varoval známý moderátor České televize.

Proruští demonstranti míří k České televizi (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Moravec se v závěru svého projevu ještě vrátil k proruskému dezinformátoru Netíkovi. Připomněl situaci, kdy ho na konci října soud zprostil hned dvou obžalob. „Nepřekvapí, že někteří soudci přistupují na logiku pseudomyšlení tím, že vyhrožovat druhým genocidou je právo na názor,“ řekl moderátor.

Netík na začátku roku tvrdil, že „vláda zabíjí lidi vědomě vakcínama“, po jejich aplikaci „umírají lidi, mají záněty srdečního svalu, houstnutí krve, infarkty, mladý lidi na to umíraj a padaj“, označil to za zločiny proti lidskosti s tím, že představitelé státu „pozabíjeli několik tisíců lidí po celé zemi“. V únoru a březnu se pak ve svých videích několikrát veřejně vyjadřoval k válce na Ukrajině. Obžaloba zmínila osm jeho výroků. V nich například prohlásil, že „je to taková škoda, že se Putin zastavil jen u těch ukrajinských hranic“, „Putin zachránil Ukrajinu od šmejdů, kteří ovládali a zabíjeli svoje vlastní lidi“, „ruská vojska osvobozují, ne dobývají města od fašistických zrůd, lidi jsou šťastní, děkují ruským vojákům“ nebo že doufá, že „Putin vyčistí i fašisty z České republiky“.

„Je to jeho názor na věc a v trestněprávní rovině soud neshledal, že by to mělo být trestáno,“ vysvětlovala soudkyně. Rozsudek je zatím nepravomocný. Žalobce, který Netíka vinil ze šíření poplašné zprávy a z veřejného schvalování a ospravedlňování zločinu proti míru, se na místě odvolal.

„Nenechme si vzít příležitost života ve svobodě těmi, kteří z ní mají úzkost a jsou nápomocni autoritářům čekajícím na svou pravou chvíli. Vám všem velké díky za obranu žurnalistiky faktů, díky za podporu, kterou potřebujeme,“ uzavřel Moravec svůj projev u příležitosti výročí 17. listopadu.