Žádná inovace. EU neproplatí Agrofertu 100 milionů za linku na toasty, zaplatili ji Češi

Toastový chléb z Penamu (archiv)

Toastový chléb z Penamu | FOTO: archiv

Sto milionů korun, které z českého státního rozpočtu dostal holding Agrofert na údajně inovativní linku na toastový chléb, Evropská komise neproplatí. Definitivní rozhodnutí je uvedeno v dokumentu, který má k dispozici server iRozhlas.cz. Ministerstvo průmyslu a obchodu navíc nepotvrdilo, že bude peníze od holdingu vymáhat zpět.

Evropská komise již v červnu označila projekt za problematický, protože Agrofert měl peníze získat za to, že linka bude inovativní. Stejným způsobem se ale chléb vyrábí už léta v jeho německé pekárně Lieken. Auditoři EK proto požadovali vrácení peněz, které však byly vyplaceny pouze v České republice. Vláda se v odpovědích bránila, nyní je konečně jasno.

„Ačkoli výběrová komise od interních hodnotitelů neobdržela žádné ujištění o tom, že projekt naplnil výběrová kritéria, přesto ho nakonec schválila,“ kritizuje české úřady podle dokumentu iRozhlasu Brusel. „Každý z expertů hodnotil projekt samostatně a potvrdil závěr prezentovaný v předběžné auditní zprávě,“ doplnili auditoři s tím, že projekt je nezpůsobilý a nešlo o inovaci. V další odpovědi český stát tvrdil, že „nemá všechny posudky k dispozici“. I to Evropská komise odmítla a sdělila, že trvá na tom, že peníze nikdy neměly být proplaceny.

Ani to ale podle všeho neznamená, že stát bude sto milionů od holdingu Agrofert vymáhat zpět. Pokud by byl případ uzavřen v neprospěch příjemce dotace, řídící orgán by finanční prostředky vymáhal v souladu se zákonem,“ odpověděla mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová pro iRozhlas.cz. Rezort vedený vicepremiérem za ANO Karlem Havlíčkem totiž prý nemá k dispozici posudky a jejich zadání. Ani Agrofert peníze vracet nehodlá.

Miliony pro Penam jsou součástí auditu, který již několikrát konstatoval, že premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů. Nyní je jasno, že ani peníze z českého rozpočtu neměly být v některých případech propláceny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]