Žádná ostuda? Vondráček je mimo realitu, o Babišovi píše celý svět

screenshot Financial Times

Český premiér Andrej Babiš v nelichotivé koláži Financial Times | FOTO: screenshot Financial Times

Česká republika nemá žádnou ostudu z podezření auditorů Evropské komise na střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Tvrdí to předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček. Pokud tato svá slova myslel vážně, znamená to, že ztrácí kontakt s realitou, a lze mu doporučit, aby méně slavil a alespoň trochu vnímal obsah zpravodajství předních světových médií.

Vondráček v neděli v České televizi prohlásil, že považuje za nešťastné vyvolávat diskuzi nad návrhem auditní zprávy, a poukazoval na to, že v ní uvedená zjištění jsou předběžná.  Vondráčkův boj o čas je pochopitelný, ale marný. K jeho smůle totiž editoři předních světových médií, na rozdíl od funkcionáře ANO Vondráčka, vnímají Evropskou komisi jako dostatečně relevantní autoritu k tomu, aby i její předběžnou zprávu brali vážně.

Anglický deník The Financial Times popisuje stupňující se pravidelné protesty posledních týdnů poháněné podezřením ze střetu miliardářových zájmů. List protesty na zaplněných českých náměstích zasazuje do širšího kontextu protestů na Slovensku, v jejichž důsledku skončil ve funkci premiér Robert Fico.

Deník až nezvykle podrobně vysvětluje okolnosti poslední vlny protestů. Píše, že se zvedla v reakci na návrh policie obžalovat Babiše pro podezření z dotačního podvodu v případě tzv. Čapího hnízda a následné výměně ministra spravedlnosti, který má velký vliv na průběh trestního řízení.

List zmiňuje i podezření a obavy spjaté s předběžnou zprávu auditorů Evropské komise o možném střetu zájmů Andreje Babiše, který měl přímý ekonomický zájem na úspěchu koncernu Agrofert a současně aktivně vyjednával podmínky přidělování dotací. „Babiš všechna nařčení odmítá, veřejnost je ale přesvědčená o tom, že tento miliardář ohrožuje demokracii v České republice,“ píše Financial Times, který dal i dost prostoru jak  organizátorům, tak i účastníkům protestů.

„Babiš nechápe demokracii a neví, co je dialog. Je to šéf, který lidi ve svém okolí chápe buď jako své zaměstnance, nebo nepřátele,“ vystihl Babiše spoluorganizátor protestu student teologie Benjamin Roll. „Je to podobné jako u amerického prezidenta Donnalda Trumpa Chápe boj o moc, ale nerozumí lidem, kterým jde o stav společnosti,“ dodal.

„Když jsem se vracela z demonstrací domů na vesnici, většinou tam nikdo o ničem nevěděl, ale posledně mi už chodily zprávy: ‘Jsi tam?’ Všichni o tom mluví,“ popsala deníku jedna z účastnic Soňa Jonášová. „Lidi začínají být více aktivní a zajímají se o dění, myslím, že se věci začnou měnit.“

Video televize CNN o Babišovi z Youtube náhle zmizelo
Americký novinář Fareed Zakaria ve svém nedělním pořadu GPS televizní stanice CNN věnoval prostor i demonstraci za odstoupení českého premiéra Andreje Babiše. Zakaria zmínil podobnosti mezi Babišem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem. „Premiér je zároveň druhým nejbohatším člověkem v zemi a kvůli jeho bohatství, populistickým názorům a krásné mladší manželce ho někteří nazývají českým Trumpem,“ vysvětlil občas používaný příměr.

„Nyní se demonstranti ptají, zda (Babiš) je ministerským předsedou, nebo ministrem kriminality,“ upozornil Zakaria na jeden z transparentů z pražského Václavského náměstí.

Americký novinář se ale neomezoval jen na příměry či hesla, a vysvětlil, že Babiš čelí obviněním z podvodného čerpání dotací Evropské unie ve prospěch svého podnikatelského impéria, které je nyní ve svěřenských fondech. Kromě toho uvedl i údaje k týden staré demonstraci – že na ni premiérovu demisi požadovalo odhadem 120.000 lidí a že by se v takovém případě jednalo o největší demonstraci v Česku od pádu komunismu v roce 1989.

archiv

Zakaria zakončil příspěvek otázkou, zda se Česko vydá ve stopách Slovenska, kde si nespokojení obyvatelé demonstracemi vynutili odchod premiéra Roberta Fica.

Babiš si ovšem zatím z demonstrantů navenek nic nedělá a v sobotu prohlásil, že Česko není Slovensko, takže se žádná vláda pod tlakem demonstrací měnit nebude.

Video bylo ke zhlédnutí na serveru Youtube, odkud ovšem náhle zmizelo, jakkoliv se tam zmíněný Zakariův pořad běžně vyskytuje.

O největších protestech od pádu komunismu píše i švýcarský deník Luzerner Zeitung. Čechy představuje jako domácí a hospodské remcaly, které jen výjimečně něco zvedne ze židlí, nicméně konstatuje, že premiéru Babišovi se povedlo dostat do ulic velké části společnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme