Žádná účelovka. Babiš se stal reálným evropským problémem a ten se musí vyřešit

Andrej Babiš (Zbyněk Pecák)

Andrej Babiš | FOTO: Zbyněk Pecák

Debata v Evropském parlamentu o střetu zájmů Andreje Babiše naprosto jasně ukázala, že předseda české vlády likviduje kredibilitu naší země. A ukázala hlavně jednu věc: europarlament si nenechá líbit to, co čeští voliči. Mezi civilizovanými zeměmi není možné porušovat veškerá mysitelná pravidla tak, jak se to děje v České republice. Babiš má problém, Babiš je problém a musí se vyřešit.

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Z debaty bychom si měli vzít hned několik věcí. V žádném případě se nejedná o postup proti České republice. Naše země není v konfliktu zájmů, v konfliktu zájmů je premiér České republiky. Europoslanci to vědí. Babiš může na tiskových konferencích vykřikovat cosi o kampani, jenomže ten problém řeší lidé z úplně jiných zemí, z úplně jiných frakcí a lidé, kterým naprosto nezáeží na Andreji Babišovi osobně, jim záleží na dodržování pravidel a rovném přístupu ke všem.

Premiér Babiš porušil už všechna myslitelná pravidla. Vstoupil do politiky a koupil si noviny. Zneužil evropské peníze, sám sobě je přihrává, je v gigantickém střetu zájmů. Prostě a jednoduše měl pocit, že může všechno – tak, jak je zvyklý. Jenomže stejně jako ve chvíli, kdy ho dohnala pravda o jeho estébácké minulosti, i tentokrát je jasno: Ať bude tvrdit cokoli, neznamená to, že si fakta nenajdou cestu ven.

Slova některých europoslanců nebyla něčím, co rád slyší občan České republiky, kterému záleží na pověsti jeho země. Ale na druhé straně je rád slyší ten, kdo chce, aby ten obrovský problém, který naše země má, byl už konečně řešen. Agrofert, firma premiéra Babiše, má z evropských dotací miliardy. Evropská unie si sama financuje oligarchu, autoritáře a člověka, který proti ní bojuje, jakmile zjistí, že mu to přináší politické body.

Je nutné, aby existovala rovná podnikatelská soutěž, aby pravidla platila pro všechny a aby existovala možnost celu věc vyšetřit transparentně a bez nátlaku, což v zemi, kde premiér drží klíčová média a klíčová ministerstva, není možné.

A čí je to vina? Nikoli europoslanců, nikoli Evropské unie, nikoli pirátů, Transparency International nebo Kalouska. Je to vina Andreje Babiše a všech těch, kdo ho drží u moci. S ostudně se chovajícími médii v čele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]