Dvacet průstřelů a žádná kulka. Policie v pátrání po střelci na ceduli u židovského hřbitova tápe

Prostřílená cedule u židovského hřbitova v Sedličkách u Jičína  (Tomáš Berný)

Prostřílená cedule u židovského hřbitova v Sedličkách u Jičína | FOTO: Tomáš Berný

Neznámý vandal prostřílel ceduli u židovského hřbitova poblíž Jičína. Průstřely navigační tabule pro návštěvníky hřbitova u Valdštejnské lodžie v Sedličkách u Jičína pocházejí zřejmě od malorážky, potvrdit se to ale nepodařilo.

Zástupci židovské komunity případ komentují spíše rezervovaně. „Někdo si z ní udělal terč,“ řekl deníku FORUM 24 Jan Kindermann z občanského sdružení Baševi, který věc nicméně oznámil policii.

Policejní technici místo ohledali s detektory kovů, žádné střely ale nenalezli, přiznal na dotaz deníku FORUM 24 Aleš Brendl z Krajského ředitelství policie. Podle něj jsou průstřely staršího data, o čemž mají vypovídat stopy mechu. Neprokáže-li policie, že by se jednalo o útok na národnostní menšinu, pak případ zřejmě vyhodnotí jako pouhý přestupek. Materiální škoda podle předběžných informací totiž nepřesáhne částku 5000 korun, která je v právním řádu stanovená jako hranice trestného činu.

Zmínky o možném antisemitském motivu se objevují jen neoficiálně v komentářích na sociálních sítích. „Už i v Jičíně máme asi nějakou vlasteneckou domobranu, která pilně trénuje obranu tradičních hodnot. Zaplaťpánbůh, že někdo chrání naše ženy a děti a já můžu jít v klidu spát,“ glosoval případ ironicky občan Jičína Tomáš Berný.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články