Žádné povstání se nekoná. Vládní demokratické strany by opět získaly většinu ve sněmovně

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). (Tony Havlík / FORUM 24)

Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Marian Jurečka (KDU-ČSL). | FOTO: Tony Havlík / FORUM 24

Je to skutečný úspěch. V situaci nebývalých ekonomických turbulencí, zvyšování cen za energie a dvojciferné inflace hlásí průzkum agentury Kantar CZ, že by strany pětikoalice, jež tvoří současnou liberálně-konzervativní vládu, zjevně opět získaly sněmovní většinu. Sběr dat byl proveden v říjnu a výsledky průzkumu vysílala Česká televize, která si jej objednala pro pořad Otázky Václava Moravce.

Pakliže by v případném hlasování kandidovaly dvě velké koalice tak, jako tomu bylo u loňských voleb, tak by na prvním místě bylo SPOLU (složené z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s 31,5 procenta. Piráti se Starosty by mohli získat 14 procent. Kdyby ale tyto strany kandidovaly zvlášť, získaly by 11,5 a 6 procent, což by mohlo vést k ještě většímu počtu hlasů.

V přepočtu na mandáty by strany vládní koalice na většinu dosáhly zřejmě velmi pohodlně. To i za situace, že by se proti nim hypoteticky spojily strany ANO, SPD, Trikolóra a Přísaha Roberta Šlachty. Průzkum ukazuje pokles podpory ANO Andreje Babiše na 26 procent a také zastavení nárůstu hlasů pro extrémně protizápadní stranu SPD Tomia Okamury, u něhož lze zejména předpokládat spojenectví s Babišem pro utvoření případné koalice.

Zajímavé je, že respondenti v průzkumu přitom nevyjadřují většinovou spokojenost s politickou situací. Těch „spokojených“ bychom našli podle průzkumu jen 26 procent. Je pravděpodobné, že odpověď na spokojenost ovlivňuje celá řada faktorů, kupříkladu ekonomická nejistota nebo zklamání z nedostatečné akčnosti vládní koalice.

()

Voliči ale zároveň nemění svoji hodnotovou orientaci. To lze přičíst tomu, že přechod z demokratického tábora k autoritářskému řada voličů prostě z principu neudělá, ačkoli nějakou velkou spokojeností nehýří. Naopak ale z průzkumu plyne, že k odchodu od strany Andreje Babiše, který právě stojí před soudem za dotační podvod, voliči důvod mají.

Je pravda, že říjnové výsledky agentury Kantar jsou pro vládní strany obzvláště povzbudivé. Ovšem základnímu trendu odpovídají i průzkumy agentury Median ze září. Volební potenciál u hnutí ANO se i u této agentury začal snižovat, a naopak u vládní ODS průzkum hlásil nárůst.

Z výsledků průzkumů lze především usuzovat, že tvrdá protivládní kampaň opozičních stran a zejména proruské kolaborantské fronty nemá ve společnosti širší odezvu. Ani nehorázné štvaní proti ukrajinským uprchlíkům nezabírá. Jestli si čeští putinovci v září vážně mysleli, že začíná protivládní, protizápadní a protiukrajinská revoluce, tak tady mají odpověď: Žádné povstání nebude, holoubci. Máte smůlu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články