„Skandál kolem sestřeleného letadla nabírá na obrátkách. Rusko požaduje, aby byla Ukrajina uznána za teroristický stát za sestřelení letadla ‚s vlastními válečnými zajatci‘, píše exilový ruský novinář Alexandr Něvzorov. Mezitím podle něj vycházejí najevo informace, které ruskou verzi značně zpochybňují.
Přítomnost válečných zajatců ukrajinských ozbrojených sil na palubě, jak o ní mluví třeba ministr zahraničí Sergej Lavrov, je nejen nepotvrzená, ale i nereálná, soudí novinář. Zajatci jsou převáženi autobusy v doprovodu obrovského množství strážců. „A propagandisté nabízejí verzi o přepravě 60 válečných zajatců s několika strážemi a posádkou?“
Ukrajina sestřel letadla jejich silami nepotvrdila. Prudká a rychlá reakce Kremlu a propagandistů je podle Něvzorova podivná. Na sestřelení ruského vojenského letadla před týdnem a sestřelení druhého letadla nebyla vůbec žádná reakce. Někdejší ukrajinští zajatci vyprávějí, jak byli během výměny střeženi. Na jednoho ukrajinského zajatce připadalo 0,5 strážce z Ruské federace. Je nemožné střežit 60 zajatců pouze se třemi strážci.
Médium „Briefing“ uvádí, že „mezi mrtvými při havárii s Il-76 v Belgorodu byl ruský pracovní vyjednávací tým. “ Mezi mrtvými byl i Abramovičův pobočník (Abramovič je ruský oligarcha, pozn. red.) vyjednavači Ramzana Kadyrova. A také důstojníci z ministerstva obrany. Podle Briefingu „zemřeli lidé, kteří poslední rok zajišťovali výměnu válečných zajatců“.
„Lhát je škodlivé. Vyšlo najevo, že na seznamech údajně zabitých válečných zajatců ukrajinských ozbrojených sil v letadle je uvedeno 18 osob, které byly vyměněny 3. ledna. Někteří novináři pochybují o věrohodnosti informací o počtu osob, ale shodují se na tom, že část seznamu již byla vrácena,“ píše Něvzorov.
V dalším příspěvku Alexandr Něvzorov svou argumentaci rozvádí.
„Při hodnocení jakýchkoli událostí je třeba mít na paměti, že naprosto vše, co tvrdí ruská strana, je vždy lež. Neexistují žádné výjimky. Pravidelné lživé tvrzení a prohlášení ruské strany byly plně a důkladně odhaleny všemi světovými médii, agenturami, experty a autoritativními kriminalisty.“ Vypočítává známé případy, jako je třeba masakr v Buči, který ruská propaganda svádí na Ukrajince, sestřelení civilníhi letu MH-17, zabíjení civilistů v Mariupolu a Kramatorsku.
Soudě podle všech geodat letadlo neletělo do Belgorodu, ale z Belgorodu směrem do středního Ruska a bylo sestřeleno nad Jablonovem. Před přistáním v Belgorodu bylo toto letadlo pozorováno nad Egyptem a Sýrií.Na místě havárie na záběrech nebyla vidět žádná těla ani jejich části. Neexistují žádné důkazy o tom, že by letadlo bylo plné zajatců. Oblast byla uzavřena kordonem FSB a ruského ministerstva obrany.
Agentura NEXTA cituje prohlášení Hlavního ředitelství rozvědky Ukrajiny k havárii letounu Il-76.
„Dnes měla proběhnout (nakonec neúspěšná) výměna vězňů. Podle ruské strany k tomu došlo v důsledku sestřelení ruského letounu Il-76, který údajně převážel ukrajinské zajatce. V současné době Ukrajina nemá spolehlivé a ucelené informace o tom, kdo byl na palubě letadla. Ukrajina ze své strany splnila všechny dohody o řádné přípravě výměny. Zajatí ruští vojáci byli včas dopraveni na dohodnuté místo výměny, kde byli v bezpečí. Bezpečnost našich obránců měla podle dohod zajistit ruská strana. Zároveň ukrajinská strana nebyla informována o nutnosti zajistit bezpečnost vzdušného prostoru v oblasti města Belgorod po určitou dobu, jak tomu bylo v minulosti několikrát,“ uvádí se v prohlášení.
„Ukrajina nebyla informována o počtu vozidel, trasách a formách předání zajatců. Je známo, že doručování vězňů se provádí leteckou, železniční a silniční dopravou. To může svědčit o úmyslném jednání Ruska, jehož cílem je ohrozit život a bezpečnost zajatců. Přistání dopravního letadla v 30kilometrové bojové zóně nemůže být bezpečné a musí být v každém případě projednáno oběma stranami, protože jinak ohrožuje celý proces výměny,“ sděluje se tam dále.