Žádný Mariupol už neexistuje, řekl v rozhovoru prezident Zelenskyj

Volodymyr Zelenskyj (Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem)

Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor varoval ruská média, aby nezveřejnila rozhovor, který jim poskytl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Uvedl to server Meduza, jehož šéfredaktor se rozhovoru se šéfem ukrajinského státu zúčastnil. Roskomnadzor své varování zveřejnil na sociální síti.

Rozhovor s ukrajinským prezidentem vedli šéfredaktor serveru Meduza Ivan Kopakov, šéfredaktor nezávislé televize Dožď Tichon Dzjadko, spisovatel a publicista Michail Zygar a zpravodaj listu Kommersant Vladimir Solovjov. Server Meduza první rozhovor, který Zelenskyj poskytl ruským médiím od ruské invaze na Ukrajinu, navzdory varování Roskomnadzoru zveřejnil.

(Týdeník FORUM)

„Volnovacha? Prostě ne. Spálená země. Prostě spálená země. Absolutně. Není možné to ukázat, protože ani naše populace nemůže vidět, jak to vypadá. Prostě tam nejsou žádné domy. Ve Volnovaše prostě už nic není – žádné ulice, žádné domy. Nic tu není,“ popisuje v rozhovoru prezident Volodymyr Zelenskyj ruský přístup k současnému barbarskému ničení ukrajinských měst.

„Žádný Mariupol neexistuje. Mariupol je velké město… Je tam půl milionu lidí. Dokážete si představit, že ve městě s půl milionem obyvatel je postiženo 90 % budov? Prostě nejsou. Jsou spálené, zbořené, jsou pryč. Ale proti menším městům zůstaly alespoň nějaké výškové budovy. Takže si dokážete představit, co se tady stalo?“ pokládá řečnickou otázku ukrajinský prezident. Podle svých slov si nepamatuje, kdy a proti komu se ruská armáda takto chovala. „Možná Čečensko. Bylo to tam děsivé, ale tam… Prostě tyhle objemy se nedají srovnávat,“ řekl Zelenskyj.

O tělech mrtvých ruských vojáků Zelenskyj říká, že ruská strana nejeví zájem si je převzít: „Chceme je předat, chceme je odevzdat. Mrtvoly si nechceme nechat, to víte moc dobře. Chceme, aby byly odvezeny. Nejprve odmítli, pak se objevilo něco jiného. Pak nám nabídli nějaké pytle. Podívejte se, všechno to vypadá jako… Já ani nevím… Všichni jsme asi v životě zažili, když nás opustili lidé, nebyli třeba ani blízcí, ani z rodiny, rodina… Podívejte, ani když vám umře pes nebo kočka, to se nedělá. Je to v podstatě jako… pytle na odpadky,“ prohlásil Zelenskyj. „Upřímně řečeno, nechápu, co si ti lidé myslí. A hlavně co si myslí rodiče těchto dětí. Nechápu to,“ pokračoval ukrajinský prezident. „Já bych prostě bych… zapálil všechno, co bych mohl. Kdybych měl vedle sebe nějakého poslance… říkám vám to naprosto upřímně. Takovým člověkem jsem byl v podstatě i předtím, než jsem se stal prezidentem. U nás by lidé takového okresního hejtmana zmlátili nebo tak něco, kdyby něco přinesl v pytli nebo si to nechtěl odnést. Nebo schoval,“ zdůraznil Zelenskyj.

Prezident Zelenskyj se vrátil i k problematice bezletové zóny a zahraniční letecké pomoci. „Pokud jde o setkání ministrů obrany a ministrů zahraničí s ministrem zahraničí Blinkenem, tématem číslo jedna bylo samozřejmě vyzbrojování. Ale o podrobnostech nemohu mluvit. Naléhavě jsme vysvětlili naši pozici. Otázka je dostatečně jasná. Záleží na rozhodnutí těchto dvou zemí, a proto došlo k jednání se Spojenými státy v Polsku. Tento problém byl vyřešen. Ale nemohu vám přiblížit, jakým způsobem,“ uvedl prezident.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]