Žádný omyl. Babiš otevřeně ovlivňuje svoje noviny, v každé jiné zemi by premiér odstoupil

Andrej Babiš (Zbyněk Pecák)

Andrej Babiš | FOTO: Zbyněk Pecák

Titulek tohoto článku není úplně přesný. V žádné civilizované, demokratické zemi totiž není možné, aby člověk s tak gigantickým střetem zájmů byl ve vysoké politice, natož aby ho prezident republiky nechal sestavit vládu. Ne tak v České republice. Andrej Babiš se ve středu pokusil bagatelizovat fakt, že se opět provalilo, jak ovlivňuje noviny, které si koupil, a je to jen další nehoráznost, které jsme se od něj dočkali.

„Byla to chyba, ale my žádáme o zveřejnění v názorech i jiné deníky. Je to problém, že tam je vlastně to kvazi vlastnictví, které ale není vlastnictví přes ten svěřenský fond,“ uvedl v rozhovoru pro Frekvenci 1 Babiš. „Kdybych to dal do jiných novin, tak by to bylo v pohodě, ale to mě mrzí, nebyl to účel. Není pravda, že je ovlivňuji,“ dodal.

Nebyla to žádná chyba, ale Babišova běžná praxe. Ve chvíli, kdy Lidové noviny vede jeho dlouholetý přítel István Léko, nelze očekávat nic jiného – a rozhodně ne po všech předchozích skandálech, lžích nebo nahrávkách skupiny Šuman. Nic názornějšího jsme slyšet opravdu nemohli.

Fascinující je ale ta drzost, se kterou Babiš o věci hovoří. Nejednalo se o žádné „zveřejnění v názorech“, ale o to, že premiér prostě a jednoduše zaúkoloval své vlastní médium, aby hájilo jeho názory. K vymyšlené paní Horákové se přidali snaživí komentátoři v Lidovkách i v Mf DNES a obhajoba byla na světě.

Babiš svým výrokem navíc přiznal, že svěřenský fond neznamená jeho odstřihnutí od Mafry, nýbrž „kvazi vlastnictví“. To je docela přesný výrok. Nedokonalý zákon o střetu zájmů mu totiž prostě a jednoduše dovoluje výmluvy, ve kterých zaznívají slova o jeho „bývalé firmě“, vliv je ale pořád stejný.

Český premiér má i přesto jeden velký problém. Obcházet zákony se mu podařilo v České republice, kde není kvůli skandálu takových rozměrů nucen k rezignaci, nekonají se demonstrace a jeho koaliční partner ČSSD snaživě mlčí. Celá věc má však také evropský rozměr – a představitelé Evropské unie skutečné vlastnictví Agrofertu (včetně Mafry) řeší, stejně jako se Evropský parlament již jednou zabýval ovlivňováním médií v naší zemi.

Ač by tomu tedy ve většině zemí tak bylo, u nás zatím Babiš kvůli tomu, že manipuluje média, odstoupit nemusí. Až ale dojde na rozhodování Evropské komise, může se úplně jednoduše stát, že mu přátelství s šéfredaktorem Lékem ani články od neexistujících lidí už nepomohou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]