Žádný zkažený Západ, kdepak. V Rusku roste úmrtnost

Eric Drooker

Úmrtnost v Rusku prudce roste, jen za první letošní čtvrtletí se zvýšila oproti stejnému loňskému období o 3,7 procenta. Premiér Dmitrij Medveděv chce podle zprávy agentury TASS vypracovat komplexní celostátní program, díky němuž by situaci bylo možné do roku 2018 napravit. Ruské oblasti a republiky mají situaci monitorovat a do centra mají zasílat pravidelné zprávy.
Podle ruských demografů může být příčinou nenadálého růstu úmrtnosti stárnutí ruské populace. Hlavním důvodem ale zřejmě jsou problémy ve zdravotnictví a neřešená tíživá sociální situace některých regionů. V řadě oblastí, zejména na jihu a východě Sibiře a na severním Kavkazu, se navíc snižuje porodnost. Klesá i počet žen v plodném věku.
Ruská ministryně zdravotnictví Veronika Skvorcovová přičítá vyšší úmrtnost neuspokojivé epidemiologické a hygienické situaci. Zdravotnická statistika vykazuje zejména nárůst úmrtnosti na chřipku, zápal plic a jiné respirační choroby. Počet úmrtí na tyto nemoci se v Rusku navzdory očkování v poslední době zvýšil o čtvrtinu. Svůj vliv mají i alkoholismus a drogová závislost, která v Rusku nabyla epidemických rozměrů.

A nic se neděje

Je otázka, nakolik mohou být premiérovy plány účinné. Prezident Putin nedávno zabránil tomu, aby vzrostly ceny vodky. Vodka je už od carských dob pro ruské režimy zdrojem značných příjmů. Přes několik protialkoholických kampaní se nikdy nepovedlo tento problém vyřešit. Poslední takovou kampaň vedl v dobách perestrojky Michail Gorbačov. Dnes tvrdí, že to byl omyl a mělo se postupovat jinak. Na druhou stranu říká, že to zachránilo mnoho lidských životů. Vodka slouží pro vládce také jako činitel, který udržuje obyvatelstvo v jakémsi degenerovaném klidu.

Statistici odhadují, že v roce 2030 se počet Rusů sníží ze 143 na 139 milionů. Teď ještě Rusko těží z imigrace, protože do země přišlo hodně etnických Rusů z bývalých republik rozpadlého Sovětského svazu. Teď je také období dospívání a rodičovství populačně silných ročníků, které pocházejí z posledního „babyboomu“ 80. let minulého století. Také tu bude tlak Číňanů, kteří by mohli postupně zalidňovat Sibiř. Ti mají zase problém, protože v rámci politiky jednoho dítěte ve spojení s ultrazvukem, který odhalí pohlaví dítěte, došlo kupodivu k tomu, že je mnoho chlapečků a holčičky nejsou. Chlapečci jsou v Číně tradičně cennější, ale bez holčiček to nepůjde, takže je třeba je najít v cizině.

Ruští představitelé, státní i církevní, sice neustále poukazují na údajný úpadek Západu a jeho hodnot, statistická data ale mluví o něčem jiném. Rusko je chudé, vymírá a není schopno konkurovat vyspělým zemím. Největší země světa má ekonomiku silnou, jako je ekonomika Itálie nebo Floridy, a je zcela závislá na vývozu surovin. Premiér a bývalý prezident Medveděv sice pronesl několik působivých řečí o tom, jak je třeba Rusko modernizovat, ale zatím se nezdá, že by to někdo bral vážně. Tedy pokud nejde o modernizaci armády.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]