Zadýchaný Zeman: Raději Prymulu než Blatného, ruskou vakcínu Sputnik klidně

Miloš Zeman v Prezidentském Press klubu na Frekvenci 1 (twitter Jiřího Ovčáčka)

Miloš Zeman v Prezidentském Press klubu na Frekvenci 1 | FOTO: twitter Jiřího Ovčáčka

Tradiční vlnu velkého moudra prezentoval v neděli v živém vysílání rádia Frekvence 1 prezident Miloš Zeman. Poznámka moderátora České televize Václava Moravce, který v neděli ve svých Otázkách s odvoláním na dva zdroje uvedl, že se Zeman s premiérem Andrejem Babišem chystají odvolat Jana Blatného z funkce ministra zdravotnictví s tím, že se řízení resortu ujme sám Babiš, je podle prezidenta tak nevěrohodná, že je třeba ji ignorovat. Což logicky znamená, že jde pravděpodobně o pravdivou informaci.

Zeman byl nicméně při řešení tohoto tématu evidentně neklidný a řekl, že by byl raději, kdyby byl znovu ministrem zdravotnictví jeho oblíbenec Roman Prymula. Na přímý dotaz, zda by jmenoval Prymulu, kdyby s návrhem Babiš přišel, nejprve zvolal: „Pane Bože!“, a potom podrážděně řekl, že pokud to moderátor chce slyšet ještě jednou, tak tedy ano.

Situace okolo Blatného je podle neoficiálních informací taková, že Babiš údajně už 14 dní hledá jeho nástupce, ale nikdo o tento post v jeho vládě nemá zájem. Proto je údajně ve hře varianta, že by Blatného odvolal, vzal si ministerstvo zdravotnictví formálně pod sebe, přičemž fakticky by ho z pozice výkonného poradce řídil Prymula.

Prezident také konstatoval, že nemá problém s tím, aby v ČR byla obyvatelům aplikována ruská vakcína Sputnik, pokud to odsouhlasí odborníci. Poznamenal, že vztahy mezi ČR a Ruskem, případně Čínou, dlouhodobě ničí „vzteklá štěňata z Prahy“. Dal přitom do souvislosti loňské odstranění sochy stalinského maršála Koněva a ochotu Rusů prodat ČR vakcínu. Ta přitom není v Evropské unii schválena k použití a z Brazílie, která ji zakoupila, přišla v minulých dnech zpráva, že má oproti původním předpokladům a ujištěním jen zhruba 50% účinnost, což je na samé hranici parametrů stanovených Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Zeman dále prohlásil, že v nouzi při jarní vlně epidemie pomohla Čína. Neuvedl už, že za zaslaný předražený zdravotnický materiál zaplatil stát a že šlo o mnohdy nekvalitní výrobky.

V neděli pokračovaly v Rusku protesty, při kterých vládní těžkooděnci opět brutálně zatýkali demonstranty protestující proti bezdůvodnému věznění opozičního politika Alexeje Navalného. Toho se Putinův režim nejprve pokusil zavraždit, a když otravu přežil a vrátil se do Ruska, hned na letišti ho nechal zatknout a uvěznit. Od té doby v Rusku narůstají masivní protesty, při nichž vládní síly bijí a zatýkají stovky lidí. Zeman situaci tradičně zlehčuje a lže o Navalném.

„S Navalným je to naprostá šaškárna. Je vydáván za bojovníka za demokracii, ale přečetl jsem si, že podpořil anexi Krymu, účastnil se nacionalistických pochodů a podpořil stalinské deportace Čečenců. Je to ruský nacionalista, nic proti tomu, ale neměl by předstírat, že patří k těm, kdo jsou proti Putinovu režimu. Je jen proti Putinovi. A to je rozdíl,“ prohlásil Zeman. Hovořil tak v naprostém rozporu s tím, co za Českou republiku říká ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), který naopak poslední události v Rusku ostře odsoudil a žádá sankce. Zeman Petříčkovi doporučil, aby se seznámil s informacemi, které má on.

Z komunikace prezidenta bylo zřejmé, že se opět velmi zadýchává, hůře artikuloval a několikrát mu moderátor musel napovědět, když si nemohl vzpomenout na slovo, které chtěl říci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner