Záhada: proč atentátníci na stadionu všechno zpackali?

Eric Drooker

Německý týdeník Der Spiegel zmiňuje jednu záhadu z pařížských útoků. Všechny tři atentáty byly provedeny tak mizerně, že nezpůsobily očekávaaný účinek. Proč to tak bylo?

Existuje popis jednoho z očitých svědků. V 21 hodin začíná výkop a ulice kolem stadionu už jsou skoro prázdné.  Ještě přibíhá Bley Bilal Mokono se svým třináctiletým synem a přítelem. Jdou ale pozdě. Přítel by si chtěl ještě rychle koupit sendvič. Šli k restaurantu proti vchodu D. Mokono zatím hledá v restauraci toaletu.

„Tam jsem spatřil takového vousatého týpka. Byl zpocený v obličeji. Pevně se oběma rukama držel umyvadla,“ řekl Mokono francouzské televizi.  Když Mokono vyšel z toalety, muž už tam nebyl.

Venku před restaurací potkal druhého muže. „Už jsem ho viděl vícekrát. Chodil před stadionem sem a tam a pozoroval situaci.

Mokono pracoval nějakou dobu jako pracovník ochranky a takové věci jsou mu hned nápadné.

Druhý muž měl batoh. „Zpozoroval mě. Považoval mě za člena ochranky a vyhýbal se mému pohledu.“ Pak se dotyčný vzdálil. Najednou to bouchlo jen několik metrů od nich. Od té doby neslyší na levé ucho. To bylo v 21.20. První atentátník už není naživu, ani nikoho nevzal s sebou.

Mezitím je informován prezident Hollande. Omlouvá se hostům na prezidentské tribuně a prosí je, aby zůstali sedět, aby neznejistili diváky na stadionu.

O několik minut později následovala další exploze. Druhý atentátník se odpálil asi sto metrů daleko od východu H. Kromě něj nepřijde nikdo v jeho okolí od život.

Jeden francouzský vyšetřovatel k tomu poznamenává, že pokud chce někdo udělat krvavou lázeň, tak si počká, až diváci vchází dovnitř nebo ven. „Kdyby atentátníci počkali, až by se dostali do davu lidí, tak by zabili přinejmenším pět až šest lidí a dalších dvacet zranili,“ říká jden bývalý příslušník tajné služby stanici BFMTV. Kromě toho by atentátníci vyvolali paniku, která by si vyžádala další oběti.

Krátce před 22. hodinou kolem poločasu přichází třetí exploze před McDonald´s na cestě k příměstským vlakům. Kromě atentátníka přichází o život jeden člověk. Jak říká jeden z vyšetřovatelů, postup atentátníků nedává vůbec žádný smysl.

Proč se chovali takhle? Propadli panice? Byli příliš mladí a nezkušení? Zatím se povedlo identifikovat jen jednoho útočníka. Podle pozůstatků dvou dalších se jednalo o mladé muže mezi 15 až 18 lety. Tvrdí to rozhlasová stanice Europe 1, ale není to informace ověřená z dalšího zdroje. Mladíci se chtěli dostat dovnitř na stadion, ale měli zřejmě problémy s lístky a nebyli vpuštěni.

V tomto případě měli lidé na stadionu štěstí, což se bohužel nemusí příště opakovat. Teroristé se ze svých chyb jistě umí poučit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner