Záhadný převod 70 tisíc hektarů státních lesů může nahrát Babišovu byznysu

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Vláda premiéra Andreje Babiše v pondělí schválila záhadný převod dohromady více než 70 tisíc hektarů lesů. Ohromný přesun majetku se má uskutečnit bezúplatně mezi organizací Lesy ČR a Vojenské lesy a statky (VLS). První jmenovaná společnost spravuje převážnou část lesních porostů v České republice a převede 41 tisíc hektarů na VLS. Druhá firma, spadající pod ministerstvo obrany, spravuje přibližně 126 tisíc hektarů lesů převážně v bývalých nebo současných vojenských újezdech a z toho převede 32 tisíc hektarů na Lesy ČR.

Podivný převod ohromného majetku vyvolává několik zásadních otázek. Na všechny ale existuje jednoduchá odpověď. Takže popořádku. Proč teď, čtyři měsíce před volbami? Proč tak rychle? Převod v pondělí schválila vláda, uskutečnit se má už za několik dní, k 1. červenci. Proč bylo na převod uvaleno embargo, nikdo se nesměl nic dozvědět? A ta nejdůležitější otázka: Proč se uskuteční?

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

Minulost už ukázala dvě věci. Zaprvé, vláda Andreje Babiše nedělá nic jen tak. Zadruhé, vláda Andreje Babiše dělá vše pro to, aby nahrála byznysu svého šéfa.

A teď několik faktů. Převod vláda vysvětluje tak, že je nutný pro boj s kůrovcem. Boj s kůrovcem v praxi znamená kácení lesů. Znamená to, že převodem získají Vojenské lesy a statky lesy, které není potřeba kácet, tedy jsou buď vykácené, nebo jde o listnaté porosty. Naopak lesy, které je potřeba urgentně kácet, získá podnik Lesy ČR. Těžba státních lesů stále stoupá, v loňském roce byla nejvyšší v historii. A teď ten rozdíl. Vojenské lesy a statky svěřené lesy těží a obnovují pomocí vlastní techniky a lidí. Lesy ČR si na těžbu najímají externí firmy. Nejvíce zakázek na těžbu od Lesů ČR získávají firmy Andreje Babiše.

Ve chvíli, kdy Lesy ČR získají do svého majetku 40 tisíc hektarů lesů, na kterých je podle vlády potřeba řešit kůrovce (tedy kácet), na koho se Lesy ČR asi tak obrátí? Ještě jinak řečeno, pokud by se tato transakce neuskutečnila, Lesy ČR by mezi své dodavatele rozdělily o 40 tisíc hektarů méně zakázek.

Je to shoda mnoha náhod? No, v zemi, kde se premiér nestydí vzít si dotaci i na chov kozy na svém luxusním venkovském sídle nelegálně postaveném z dotací, na které neměl nárok, v zemi, kdy je kvůli údajnému dotačnímu podvodu premiér schopný poslat vlastního syna nedobrovolně na Krym, a v zemi, kde vláda trvale nahrává byznysu premiéra a zakrývá jeho střet zájmů, prostě takové náhody neexistují.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]