Zahanbené Česko. Zpráva o Babišově kauze obletěla svět

Andreji Babišovi se věnovalo hned několik dánských novin, ilustrační snímek  (Printscreen MidtjyllandsAvis)

Andreji Babišovi se věnovalo hned několik dánských novin, ilustrační snímek | FOTO: Printscreen MidtjyllandsAvis

Pohled na zahraniční média jasně vypovídá o tom, že si svět dobře uvědomuje závažnost kauzy českého premiéra Andreje Babiše. O aktuálním posunu v ní jich informují desítky.  

Britský deník The Financial Times si všímá toho, že Babiše během posledního týdne stihla už druhá prohra. Středeční zprávě nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana o zrušení rozhodnutí o ukončení trestního stíhání předcházela závěrečná zpráva auditorů Evropské komise, podle níž má Česká republika kvůli Babišovu střetu zájmů vrátit 451 milionů korun.

repro deník Zeit Aktuální vývoj kolem českého premiéra popisuje i větší množství německých online médií. Server Spiegel.de, server veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti Deutsche Welle, stejně jako server deníku Süddeutsche Zeitung, deníku Zeit či týdeníku Stern, ale i web francouzsko-německé televize Arte.

Netečná k Babišovu obnovenému trestnímu stíhání nebyla ani média v anglosaských zemích. Washington Post referoval o trestně stíhaném miliardáři a populistovi stejně jako server Irish Times. „Populistická protiimigrační a euroskeptická strana pana Babiše vede menšinovou vládu opřenou v parlamentu o hlasy krajní pravice a o komunisty.  Zprávu o Babišovi podává také americký server Bloomberg nebo online zpravodajství francouzského rádia RFI.

Švýcarská stanice SRF 1 je mezi těmi, které připomínají, že český premiér Andrej Babiš nemá dobrý týden. Korespondent Roman Fielinge konstatuje, že v případě odsouzení Babišovi hrozí až 10 let vězení. „Čím zjevnější bude, že Babišovy střety zájmů škodí Česku, tím vážněji se jeho koaliční partneři budou muset zamyslet nad tím, zda ho chtějí i nadále podporovat. Nebezpečí Babišovi nehrozí ani tolik od jeho politických protivníků jako od koaličních partnerů, kteří by se od něj mohli odvrátit,“ shrnuje Babišovu situaci v politice.

Serverů, které se vývojem v Babišově kauze zabývaly, je ale víc. Referoval o ní rovněž Göteborgs-PostenDaily Motion, rumunská mutace Svobodné Evropy, případně online verze místních deníků od Berliner Tageszeitung přes Houston Chronicle (v sekci „krimi“), až po Seattle Times.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]