Zahradil vysvětluje, proč se zastal Babiše. Odpověď jako z jiného světa

Europoslanec a předseda neoficiálního "Spolku přátelství EU a Číny" Jan Zahradil  (ČTK)

Europoslanec a předseda neoficiálního "Spolku přátelství EU a Číny" Jan Zahradil | FOTO: ČTK

505 europoslanců se shodlo, že Babiš je ve střetu zájmů a je potřeba s tím něco dělat, zastavit mu dotace, jde o zatím nejtvrdší rezoluci, která prošla Evropským parlamentem s extrémně velkou podporou. Z tuzemských europoslanců se překvapivě zdrželi hlasování, tedy Babiše a jeho střet zájmů neodsoudili, dva europoslanci za ODS, Jan Zahradil a Evžen Tošenovský. První jmenovaný umístil na twitter krátké vysvětlení svého postoje, kterým se Babiše fakticky zastal. Jde o slova jako z jiného světa, minimálně jako by je pronesl člověk, který nezná poměry v České republice v posledních letech.

Tak. Kdyby ta rezoluce byla jen kritikou Babiše a Agrofertu, pak ok. Ale pokus zpochybnit ve zmíněné rezoluci pod touto záminkou existenci právního státu v ČR, celý český justiční systém, fungování státní administrativy a dokonce zdejší mediální svobodu je pro mě nepřijatelné, napsal Jan Zahradil.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Jde o šokující vyjádření jednoho z dlouholetých politiků, který by měl mít vzorný přehled o tom, jak se Česká republika pod vládou Babiše a jeho kolaborantů změnila. Zahradil zmiňuje několik bodů, které jsou v ČR podle něj zřejmě v pořádku. Jenže právě fakt, že tyto instituce a obory Babiš ovládl, může za to, že musíme být svědky tak ohromné ostudy, jako je schválená rezoluce o Babišovi.

Právní stát? Český justiční systém? Pochybuje snad někdo o tom, že máme ještě nezávislý justiční systém? Ten, který vede Marie Benešová? Fungování státní administrativy? Myslí si snad Zahradil, že například ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Babišovi oddané Kláry Dostálové slouží k něčemu jinému než k obhajobě Babiše? Jak nezávisle ve vztahu k Agrofertu asi funguje ministerstvo financí, nebo ministerstvo životního prostředí vedené jedním z manažerů premiérova holdingu? Mimochodem to přesně můžeme sledovat na aktuální kauze otravy Bečvy. A mediální svoboda? Tak to je skutečná lahůdka. Jak může v zemi fungovat mediální svoboda, když ta nejvlivnější média se vstupem do politiky koupil sám premiér a používá je k dehonestaci svých politických konkurentů a ke své propagaci?

Tohle se panu Zahradilovi opět nepovedlo. Fakt, že se problémem Babiš a střet zájmů musí opět a dokola zabývat Evropská unie, je tím největším důkazem, že přesně to, co Zahradil popsal, v ČR dávno nefunguje. Kdyby si s vysavačem a zároveň strážcem státní pokladny, který konstantně porušuje zákony, dokázala poradit Česká republika a zdejší justice, EU by to vůbec nemusela řešit.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články