Zahraniční novináři nesměli na tiskovku Orbána s Babišem, lidé demonstrovali

Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Na tiskovou konferenci premiérů Viktora Orbána a Andreje Babiše (ANO) v Ústí nad Labem nesměla zahraniční média, zákaz vstupu měli i někteří čeští novináři. Do Severočeského divadla opery a baletu, kde tisková konference probíhala, se tak nedostali například zástupci francouzského deníku Le Monde, německého Die Zeit, britského The Guardian nebo webu Seznam Zprávy. 

„Le Monde na červeném seznamu pro tiskovou konferenci Viktora Orbana a českého premiéra Babiše. Bohužel ji se mnou budete muset sledovat zvenčí,“ povzdechl si korespondent prestižního deníku Le Monde pro střední Evropu. Novináři na tiskovou konferenci údajně nebyli vpuštěni z kapacitních důvodů. 

„Na poslední chvíli, když přijeli na místo, jim zamítli vstup,“ prozradila zpravodajka Seznam Zpráv Tereza Šídlová. „Ano, přišel nám e-mail, že nebudeme vpuštěni z kapacitních důvodů, ale přijeli jsme se podívat, jak to vypadá na místě. Zjistili jsme, že na tiskovku bylo akreditováno třeba z MF DNES šest novinářů. Ale řada velkých evropských médií akreditaci nedostala. Taky jsem byla svědkem toho, že na poslední chvíli byla vpuštěna novinářka, která nebyla akreditovaná. Měla vestu Hitrádia,“ popsala česká novinářka Magdalena Sodomková, která doprovázela reportéra Le Monde JB Chastanda.

„Dobrý den, paní Šídlová, velmi se omlouvám, ale na odpolední diskusi pánů premiérů máme už bohužel plnou kapacitu. Vzhledem k tomu, že v sále bude několik set posluchačů, museli jsme omezit i počet míst pro novináře a dnes už skutečně volná místa nejsou,“ napsal například Seznam Zprávám mluvčí hnutí ANO Martin Vodička. Na seznam povolených se kromě šesti novinářů MF DNES dostal na poslední chvíli také Babišův novinář a bývalý šéfredaktor Lidových novin István Léko. 

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

U Severočeského divadla opery a baletu přivítaly oba premiéry zhruba dvě stovky demonstrantů. V rukou měli transparenty, které hlásají například „Sraz diktátorů“ nebo „Budoucnost je Evropa a Euro. Ne Babiš!“.

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že nechce zasahovat do letošních voleb do poslanecké sněmovny. „U vás budou letos volby. A ačkoliv my nechceme zasahovat do voleb v žádné zemi, protože o osudu Čechů mají rozhodovat Češi, tak nelituji toho, že jsem vás dnes mohl navštívit a mohl jednat s vaším premiérem. A jsem vděčný za to, že k setkání dochází v Ústí nad Labem,“ prohlásil na tiskové konferenci obou premiérů. Hned poté však Orbán zamířil na setkání s příznivci a členy hnutí ANO.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com