Zahraniční odborníci varují: Babiš ovládá média, politici tlačí na novináře

Andrej Babiš (Facebook)

Andrej Babiš | FOTO: Facebook

Mimořádně závažnou zprávu vydala Evropská federace novinářů. Jsou v ní jasně pojmenované problémy České republiky. Andrej Babiš podle zahraničních expertů ovládá 30 % mediálního trhu. Média zneužívá ve svůj prospěch. Pomohla mu před volbami i v době, kdy byl ministrem financí. Právě Babiše zmiňuje federace jako největší problém bránící nezávislosti médií v ČR.

A to není vše. Další bod je velmi aktuální. Odborníci upozorňují, že politici v České republice mohou vytvářet tlak na veřejnoprávní média tím, že nebudou schvalovat výroční zprávy, tím že mohou měnit radní a v konečném důsledku i odvolávat ředitele. Česká republika se za posledních několik let propadla v žebříčku svobody tisku Reportérů bez hranic ze 13. až na 40. místo.

Zpráva Evropské federace novinářů byla zveřejněna v den, kdy poslanci od Andreje Babiše, komunistů a Okamury tvrdě kritizovali Českou televizi a snažili se neschválit výroční zprávy. Tedy, prováděli přesně to, před čím experti varují. V jejich vystoupeních se to hemžilo pomluvami a nepravdami.

Evropská federace novinářů do České republiky před několika dny vyslala své experty, kteří vedli diskuze s novináři, editory a dalšími pracovníky v médiích v České republice. Také na základě těchto debat vznikla zveřejněná závažná zpráva. „Novináři a editoři z ostatních médií, která o Andreji Babišovi informují kriticky, jsou premiérem často ostře napadáni a diskreditováni. Stejnému zastrašování čelí i od prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků. Objevily se také snahy odmítat poskytnutí informací kritickým novinářům,“ stojí v textu.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Deník FORUM 24 a platforma Svobodné fórum upozorňují na postupnou demontáž svobody médií v České republice od svého vzniku v roce 2015. Šéfredaktor serveru Pavel Šafr se obrátil s dopisem na americký Freedom House v roce 2013 po té, co Andrej Babiš koupil dva nejvýznamnější české zpravodajské deníky při svém nástupu do politiky a na čas tím prakticky znemožnil významnější veřejnou kritiku své osoby. Od roku 2016 je téma zneužívání médií Andrejem Babišem předmětem debat v Evropském parlamentu.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]