Zahraniční ohlasy: Češi demonstrují, nechtějí se stát druhým Maďarskem

(Pavel Hofman)

Češi masově demonstrují proti premiérovi Andreji Babišovi, protože nechtějí, aby se z jejich země stalo druhé Maďarsko, je přesvědčen německý magazín Der Spiegel. Maďarsko, ale i Polsko, magazín v komentáři označuje za autoritativně vedené, nacionalistické a izolované v rámci Evropské unie.

„Andrej Babiš je miliardář a ministerský předseda v Praze a dá se rozumět tomu, že tato kombinace je pro spoustu Čechů hrozivá: nejdůležitější politický úřad zastává druhý nejbohatší muž země,“ píše magazín v komentáři nazvaném „Nechtějí se stát druhým Maďarskem“.

Zároveň ale poznamenává, že se zatím Babiš ve srovnání s jinými politiky střední a východní Evropy příliš neprovinil. Nechová se tak nacionalisticky jako Jaroslaw Kaczyński v Polsku, nepodmanil si stát jako Viktor Orbán v Maďarsku. „Korupční obvinění proti němu jsou ve srovnání s těmi proti rumunské vládní straně vtipem,“ míní komentátor.

Desetitisíce lidí přesto už několik měsíců proti Babišovi protestují a minulý víkend jich bylo dokonce 250.000, což je podobné, jako kdyby v Německu za rezignaci kancléřky Angely Merkelové demonstrovaly dva miliony lidí. Podle Der Spiegel Češi protestují, aby předešli určitému vývoji. „Ti lidé chtějí zabránit tomu, aby Babiš z jejich země udělal druhé Polsko nebo Maďarsko: autoritativně vedené, nacionalistické a v EU izolované,“ je přesvědčen magazín.

Obavy, že by to mohlo dojít tak daleko, podle něj souvisejí s hlubokou nedůvěrou mnoha Čechů vůči stranické politice. „Česká popřevratová demokracie nebyla nikdy zcela zdravá,“ stojí v textu, podle něhož vládní a opoziční strany uzavíraly netransparentní dohody a v čele země často stály menšinové kabinety.

„Ani Babiš za sebou nemá parlamentní většinu. Podporu získává u komunistů, evropsky zřejmě jediné nereformované komunistické strany, a možná dokonce u pravicově radikální SPD – jejíž šéf Tomio Okamura nesnáší muslimské migranty a chce CZexit,“ konstatuje Der Spiegel.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]