Zahraniční politiku dělám já, hřímal Babiš. Tak na co mít šéfa diplomacie?

Andrej Babiš (Facebook)

Andrej Babiš | FOTO: Facebook

Když se Martin Stropnický na konci loňského roku začal až moc aktivně vyjadřovat k zahraniční politice, protože si myslel, že k tomu má jako ministr kompetence, jeho stranický šéf mu jasně vzkázal, že na starost ji má on. Andrej Babiš je totiž tím, kdo chce českým voličům ukazovat selfíčka s evropskými politiky a nalhávat jim, co všechno dokázal pro naši zemi vyjednat. Proto není divu, že se nynější situace kolem vlády, která šéfa diplomacie postrádá, až tak moc neřeší. Přitom se jedná o mezinárodní ostudu, která může mít dopady na celou naši zemi.

Andrej Babiš se rád staví do role zachránce našeho národa a s postupem času mu začaly být hranice České republiky přítěží. Rozhodl se tedy o tomto mýtu přesvědčovat i zahraniční politické kolegy. V Bruselu třeba před časem vyprávěl o tom, že on je jediná hráz, která dokáže zastavit extremistické tendence v naší zemi. Zároveň také rozhazoval sítě a snažil se pozvat významné zástupce evropských států k nám.

Premiér Andrej Babiš a bývalý ministr zahraničí Martin Stropnický
 (ČTK)

Tehdejší ministr zahraničí Martin Stropnický zatím tak maximálně rozdával medaile a o zahraniční politiku se moc nezajímal. Věděl, že se s ním do další vlády nepočítá a jeho další mise čeká na velvyslanectví v Izraeli. Proč se tedy hnát do práce a zasahovat tak do kompetencí svého šéfa, natož pak v momentě, kdy je na to tak alergický.

I když se však Babiš snaží do zahraniční politiky mluvit, co to jde, úspěchy nesklízí. Na pozvání do Prahy zatím nereagoval francouzský prezident Emmanuel Macron, Donald Tusk cestu do České republiky zrušil a Angela Merkelová stále odolává Babišovým nabídkám, že by ji navštívil v Německu.

Současné bezvládí na ministerstvu zahraničí, které je oficiálně přikryto rádobyvedením Jana Hamáčka, který sotva může zvládat fungování ve dvou resortech, tak Babišovi naprosto vyhovuje. Může totiž ovládat politiku směrem ven a nikdo mu aktivně do jeho rejdů nebude mluvit. To se sice rozhodně nezmění ani po jmenování regulérního šéfa diplomacie, ale už to nebude „ono“.

Zahraniční politiku řídí premiér, tak to je a bude, i kdyby na „zamini“ dosadil svého člověka Miloš Zeman, což se dá očekávat. Babiš dosáhl svého a dokud bude předsedou vlády, nikdo mu jeho chuť být ve světě vidět nezkazí. Nezáleží na tom, že s ním mimo V4 chce málokdo jednat, protože dost vadí, že je trestně stíhaný, protože hlavní jsou selfíčka. Ta totiž u nás dělají volební preference, potažmo volební výsledek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]